•  


   Program Káčko Žilina, IPčko

   Chceli by sme Vás poprosiť o pomoc pri zdieľaní programu pre žiakov a rodičov Vašej školy. Veľmi by nám pomohlo, ak by bolo z Vašej strany možné preposlať plagát cez Edupage, prípadne cez Vaše sociálne siete školy. Našou snahou je vytvoriť bezpečné miesto, kde sa budú mladí ľudia cítiť dobre a zároveň šíriť naše motto “POMOC EXISTUJE”. Všetky aktivity u nás sú anonymné, bezplatné a dostupné. Sídlime v Káčku Žilina, na ulici Kálov 9 (010 01 Žilina). V prílohe Vám zasielame program aktivít na mesiac- september. kackoza@ipcko.sk 

   Program_KackoZA-september.pdf


   Martinský beh medikov


   4ka - spolupráca - Študentský balík ZADARMO

   Sme Slovenský telekomunikačný operátor 4ka a na základe reakcii žiakov bol vytvorený aj nový študentský paušál, ktorý je najvýhodnejšou a najlacnejšou ponukou pre študentov na Slovensku.

   https://www.4ka.sk/fix/sloboda-pre-mladych-data-navyse/

    Radi by sme prostredníctvom Vás sprostredkovali študentom 4ka SIM karty bezplatne so študentským paušálom na jeden mesiac zadarmo.

   Melánia Hutyrová

   Špecialista priameho predaja/ Direct Sales Specialist

   SWAN, a.s.

   Landererova 12, 811 09 Bratislava

   Office: 4ka centrum

   Sládkovičova 669/14, 010 01 Žilina

   melania.hutyrova@swan.sk


    MEDIKTOP

   Rádi bychom Vás pozvali na bezplatnou online přednášku s názvem Jak uspět u přijímaček na medicínu, která se bude konat v úterý 19. 9. 2023 od 18 hodin. Budeme si povídat o přijímacích zkouškách na jednotlivé pražské, ale i mimopražské lékařské fakulty, o tom, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými lékařskými fakultami, a jak se co nejlépe připravit na přijímací zkoušky. Budeme studentům vyprávět o tom, co vlastně studium medicíny obnáší a jak se mohou již teď během středoškolského studia začít co nejlépe připravovat na budoucí studium na lékařské fakultě.

   Přednáška je vhodná pro studenty posledních a předposledních ročníků gymnázií a středních škol. Přednášku povede MUDr. Anna-Marie Stejskalová, zakladatelka kurzů MEDIKTOP, která se dostala na všechny tři pražské lékařské fakulty, úspěšně absolvovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a dnes se věnuje oboru všeobecné chirurgie. Pozvánku na tuto přednášku najdete v příloze, studenti se mohou registrovat zde až do ukončení registrací (18. 9. 2022). Přihlášeným studentům poté přijdou e-mailem přístupové údaje v pondělí 18. 9. 2022 večer.

   Zároveň bychom rádi upozornili, že na webu MEDIKTOP je již možné se přihlašovat na celoroční intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na medicínu, které budeme zahajovat v polovině října 2023. Více informací najdete zde.


        PROFESIA DAYS - Žilina 2023

   Profesia_Days_pozvanka_studenti_2023.pdf

   https://profesiadays.sk/


       Vážení učitelia, žiaci a študenti,

    

   skôr, ako sa rozídete na letné prázdniny, venujte ešte pozornosť tomuto newsletteru. Obsahuje totiž témy, ktoré by sa Vás v nadchádzajúcich letných mesiacoch mohli týkať. Plánujete s rodičmi dovolenku pri  mori? Určite si chcete priviezť nejaké darčeky. Pôjdete si zarábať peniaze na brigádu? My Vám k tomu dáme zopár dobrých rád a dôležitých upozornení. Určite budete tráviť čas aj pri počítači. Skúste si, okrem hier, kliknúť aj na portál TAXEDU. Aj tam nájdete hry či videá, ktorá Vás zároveň  niečo naučia.

   Letná brigáda Dosiahol si vek 15 rokov a si študentom strednej školy? Môžeš  v lete brigádovať. Pamätaj na to, že zo zárobku zaplatíš preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti. Záleží to však od toho, či si u zamestnávateľa uplatníš alebo neuplatníš nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá je v tomto roku 410,24 eura mesačne. Treba myslieť na to, že ak by si mal v jednom mesiaci viac brigád, tak nezdaniteľnú časť prostredníctvom vyhlásenia si môžeš uplatniť len u jedného zamestnávateľa. Na portáli finančnej správy nájdeš viac informácií. 

   https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/studenti?utm_source=brevo&utm_campaign=Noviny%20pre%20koly%2022023&utm_medium=email#UplatnenieNezdanitelnejCastiZakladuDane

   Darčeky z dovolenky Priviesť si mušľu, koral, kožené ozdoby či podobný suvenír z dovolenky pri mori je pre väčšinu z vás samozrejmosť. Treba byť však obozretní pri ich dovoze na Slovensko. Môže sa vám stať, že vám ich naši kolegovia na hraniciach zaistia a vy prídete o spomienku na leto. Prečo? Mnohé tieto suveníry sú vyrobené z  druhov, ktoré sú chránené, pretože ich je vo svete veľmi málo a ich existencia je ohrozená. Hovoríme o druhoch rastlín a živočíchov zaradených pod medzinárodný dohovor CITES. Finančná správa je povinná dbať na to, aby sa obchod s ohrozenými druhmi nevymkol spod kontroly. Preto neodporúčame pribaliť si do kufra napríklad výrobky z pancierov korytnačiek, šperky zo slonoviny či kožené výrobky z chránených druhov zvierat.

   https://www.cites.sk/?utm_source=brevo&utm_campaign=Noviny%20pre%20koly%2022023&utm_medium=email

      

   Originál alebo falzifikát? Kupujte vždy určite originál! Platí to aj v prípade hračiek. Na obrázkoch môžete vidieť, čo sa našim kolegom-colníkom podarilo zachytiť - rôzne stavebnice, kartičky pokémonov aj detské oblečenie.  Išlo o napodobeniny originálnych výrobkov, s ktorými sa najčastejšie stretnete na trhoviskách, e-shopoch, zľavových portáloch, ale, žiaľ, aj v klasických obchodoch. "Fejk" prezrádza zvyčajne nízka cena, nekvalitný materiál, zlé prevedenie, visačky, balenie. Falzifikáty môžu byť zdraviu škodlivé, nikto ich netestuje ani nekontroluje. Ich kúpa znamená podporu kriminality, organizovaného zločinu, detskej práce, nezamestnanosti aj terorizmu.  Nie ste si istí a potrebujete sa poradiť? Môžete sa obrátiť na naše call centrum na tel. čísle 048/43 17 222.

     

   Psy vo finančnej správe Máte doma psa a venujete sa mu? Naša organizácia ich má viac ako 50 a pracuje s nimi približne 30 psovodov, ktorí s nimi pravidelne cvičia a chodia do terénu. Najviac máme nemeckých a belgických ovčiakov, ktorí sa osvedčili ako najuniverzálnejšie pracovné plemená. Pomáhajú nám pri vyhľadávaní tabaku, drog, chránených druhov rastlín a živočíchov, finančnej hotovosti či zbraní. Máme aj psov - obranárov.

   Poďte sa hrať aj učiť! Na  portáli TAXEDU nájdeš veľa zaujímavých informácií o daniach v jazyku, ktorému určite porozumieš. Zahraj si počas leta rôzne kvízy, pozri si krátke animované videá. Ak ťa zaujala téma "fejky" prečítaj si  o nej viac a porozprávaj o tom svojim kamarátom. ­        TAXEDU <https://5c072.r.a.d.sendibm1.com/mk/cl/f/V2I15rVd6CATiMeSQqoJTZlPevA_5UKlKhSu834hYWCsWSRmCnhBuymu1QDlhW6u5VgiVyP6kRgXGHLLfDWq-QOJ9a0PhAxSburJVHIOSZ_TFEDZB-8uKO_8-AcfvPWeV9PPF7n5m7IG5QJEg7nTOKeCRZai_WcXQDew3LTMeCtmYO9KtJtsVFSHAGsTtASZNbRAiQw4zHXedhvnm3HwCOytiF2BvYolnxW9903rRTw-glfUxQHbYjFy1wLzoHY6jg-gQTAAJtUj78iCdOztilN5sbS8rpGJ2KzPPw4nlzYcLm2MpYYWRp5niR7Wan-A-_EIoin022xncFGFdrja3w>         Finančné riaditeľstvo SR Mierová 23 815 11 Bratislava   Pozrite si, čo robíme na: www.financnasprava.sk www.facebook.com/FinancnaSprava  https://www.instagram.com/financna_sprava/ 

                                    


   Jarné upratovanie s Maxom

   Práve prebieha už 4. ročník milej outdoorovej výzvy Jarné upratovanie s Maxom, v ktorej každého vyzývame k zberu voľne pohodeného odpadu. Po zimnej sezóne je práve teraz ideálny čas na túto aktivitu, pokiaľ ešte odpadky dobre vidno. Využime toto jarné obdobie k pozitívnej zmene v prírode.

   Zapojiť sa môže každý kto má chuť, deti, žiaci, študenti, rodiny, školy, jednotlivci. Aj keď by sme už všetci v tejto dobe mali byť uvedomelí, stále sa nájde kopec ľudí, ktorí považujú prírodu za odpadkový kôš. Tentokrát motivujeme aj peknými vecnými cenami a 3 zapojené triedy môžu získať plne hradenú exkurziu.

   Budeme radi ak sa zapojíte do tejto výzvy. V prípade ak ste už na vašej škole akciu uskutočnili, pošlite nám fotku aj s informáciami na email: envirovyzva@sazp.sk


   Ponuka na zapojenie školy do prestížneho rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

   Obraciam sa na vás s ponukou zapojiť sa do prestížneho rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

   Program je určený pre mladých ľudí vo veku 14 - 24 rokov, má vyše 60-ročnú históriu, realizuje sa vo vyše 130 krajinách a na Slovensku sa šíri už ôsmy rok. Preukázateľne rozvíja cenné charakterové vlastnosti ako vytrvalosť, cieľavedomosť a motiváciu. Len minulý rok bolo v DofE na Slovensku zapojených 224 škôl a organizácií, vyše 1200 učiteľov a viac ako 6500 mladých ľudí.


   Deň Európy v Žiline _ pozvánka

   srdečne Vás pozývame na oslavu ku  Dňu Európy, ktorú organizuje Europe Direct Žilina, Univerzitná knižnica UNIZA.

   Tešiť sa môžete na kultúrny program, prezentovanie európskych inštitúcií, vynikajúcu hudbu, súťaže a samozrejme skvelé občerstvenie.  Podujatie sa uskutoční 10. mája 2023 o 10:00 hod. pred Novou Menzou UNIZA, Ul. vysokoškolákov 24, Žilina (v prípade nepriaznivého počasia v Univerzitnej knižnici UNIZA - rovnaká adresa).  Všetko potrebné nájdete na: www.europedirectza.sk/den-europy-2023/

   LINK NA FB: www.facebook.com/photo/?fbid=628516169305221&set=a.566404062183099

   Prajem Vám pekný zvyšok dňa a tešíme sa na Vašu návštevu.


   Vplyv médií na mladých ľudí

   Sme študenti vzdelávacieho programu DASATO Academy a pracujeme na projekte, ktorý sa zameriava na zaujatie mladších generácií o dianie sa v spoločnosti a médiách Jednou z našich aktuálnych úloh je výskum o tom, aké sú záujmy a potreby mladých ľudí v súvislosti s médiami. 


   Národný projekt - Digitálny žiak

   Cieľom národného projektu je podpora rozvoja digitálnych zručností vo všeobecnosti a to prostredníctvom podpory nákupu digitálneho vybavenia. Prostredníctvom vybavenia cieľových skupín potrebným digitálnym vybavením a softvérom sa aktívne nepriamo podporí využívanie digitálnych technológií aj vo vzdelávacom procese. Projekt má za cieľ aj zlepšiť inklúziu a prístup k digitálnym technológiám pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

   Cieľovými skupinami sú žiaci v 1. ročníku stredných škôl (pre rok 2022/2023), žiaci z domácností v hmotnej núdzi, zo sociálne znevýhodneného prostredia a z rodín s nízkymi príjmami.

   Presné definície cieľových skupín a mechanizmus projektu nájdete na stránke: https://digitalnyziak.sk/


   Newsletter Aj Ty v IT

   GIRL'S DAY

   DEŇ ŽIEN A DIEVČAT V IT

   Podujatie, ktoré stredoškoláčkam približuje sektor IT a možnosti štúdia, práce i podnikania, ktoré im svet moderných technológií ponúka.

   VIAC O PODUJATÍ

   https://girlsday.sk/


   Výzva programu Interreg Stredná Európa 2021-2027 - Národný informačný deň

   Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ako Národný kontaktný bod pre program Interreg Stredná Európa 2021-2027 organizuje NÁRODNÝ INFORMAČNÝ DEŇ k druhej výzve tohto programu dňa 3. apríla 2023 od 13:30 do 15:00 online prostredníctvom MS TEAMS.

   Bližšie info a registrácia: https://www.centraleurope.vlada.gov.sk/2021-2027/aktuality/narodny-informacny-den-k-druhej-vyzve-programu-interreg-stredna-europa-2021-2027/?csrt=13175359738283379426

   Bližšie info a registrácia: https://www.centraleurope.vlada.gov.sk/2021-2027/aktuality/mirri-sr-v-spolupraci-so-sario-webinar-k-druhej-vyzve-programu-interreg-stredna-europa/?csrt=13175359738283379426


   Grantovýo program Talenty Novej Európy

   Program je otvorený pre žiakov a študentov vo veku od 8 do 25 rokov, ktorí vynikajú v oblastiach vedy, umenia alebo športu. Uchádzať sa v ňom môžu o finančnú podporu, ktorú môžu využiť napríklad na zakúpenie hudobného nástroja, vedeckého vybavenia, študijných a umeleckých potrieb,  športového výstroja, alebo na účasť na súťažiach, kurzoch, tréningoch a stážach. Prihlasovanie do programu prebieha prostredníctvom webovej stránky www.tne.sk, na ktorej sú uvedené podmienky a kritériá pre uchádzačov spolu s prihlasovacím online formulárom.   V aktuálnom už šestnástom ročníku grantového programu je opäť k dispozícii 66 tisíc eur, ktoré budú rozdelené medzi mladých ľudí. Prihlášky uchádzačov posudzuje hodnotiaca porota.

   Podmienky účasti

   Prihláška

   Stiahni si plagát


   SÚŤAŽ PRE STREDNÉ ŠKOLY - NEBUĎ FEJKER_Úrad priemyselného vlastníctva SR

            Cieľom súťaže je upozorniť na autentickosť a originalitu, chceme ako ústredný štátny orgán v rámci ochrany predmetov práv priemyselného vlastníctva (vynálezy, ochranné známky, dizajny) rozširovať povedomie o hodnote myšlienok a nápadov, ktoré majú potenciál zmeniť svet a životy ľudí smerom k lepšiemu.

            Zadaním súťaže je zosobniť prostredníctvom umeleckého diela, grafiky, videa to, čo pre žiakov znamená duševné vlastníctvo, konkrétne kategórie a témy nájdete v podmienkach súťaže. Tému považujeme za veľmi dôležitú, nakoľko práve duševné vlastníctvo je kľúčovým vlastníctvom 21. storočia. Študentov čakajú hodnotné ceny (tablet, mobil a pod.) a škola s najväčším počtom zaslaných prác získa virtuálnu realitu, ktorá môže byť pomocným prvkom pri skvalitňovaní a modernizácii vyučovacieho procesu.

             Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutoční v júni v priestoroch Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, Švermova 43, v Banskej Bystrici. Súčasťou podujatia bude výstava a prezentácia súťažných prác.


   Mechanizmus prevencie radikalizácie mladých ľudí na lokálnej úrovni

   link na stiahnutie príručky k prevencii kriminality: Mechanizmus prevencie radikalizácie mladých ľudí na lokálnej úrovni od organizácie CVEK.

   Príručka poskytuje základný legislatívny rámec, hodnoty, princípy a v rámci troch úrovní prevencie navrhuje konkrétne opatrenia, kroky, ktoré môžu pomôcť vytvárať efektívne podporné nástroje pre mladých, či reagovať na ich potreby. V príručke píšeme aj o tom, ako postupovať v prípade, ak už mladí ľudia javia známky radikalizácie, alebo sa stali súčasťou extrémistických skupín.

   Bližšie informácie nájdete na stránke: http://cvek.sk/mechanizmus-prevencie-radikalizacie-mladych-ludi-na-lokalnej-urovni/


   „LEPŠIE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE. AKO NA TO?“

   Určený je pre stredoškolákov v Žilinskom kraji.

   Workshop sa uskutoční v Klubovni Úradu ŽSK na Komenského ulici 48 v Žiline,

   Kedy? 28. 3. 2023 od 10.00 do 13.00

   Hľadáme mladých aktívnych ľudí, ktorých zaujíma dianie okolo seba.

   Budeme sa venovať témam:

   zelenší kraj - „zelené opatrenia“, ktoré robíme, ako reagujeme na zmenu klímy? – predstaví koordinátorka enviroprojektov ŽSK Dana Gavalierová, biohospodárstvo a klimatické zmeny - inšpiratívne projekty zo škôl z rôznych krajín EÚ - Jana Bieliková, projektová manažérka PEDAL Consulting

   Príklady dobrej praxe  – čo sa dá robiť a čo sa podarilo - Gymnázium Varšavská Žilina + Gymnázium Hlinská Žilina

   Interaktívna časť (brainstorming) – spoločne sa zamyslíme, aké ekoaktivity môžete na svojej škole, vo svojom okolí realizovať a ako pripraviť projekt - Dana Gavalierová - koordinátorka enviroprojektov ŽSK

   Dozvedia sa viac o Podpore projektov mladých spolu s Marcelom Rypákom zo Sekcie pre mládež ŽSK Tu je prihlasovací link: https://forms.gle/k5XzdBr4MsGe4Kd26


   Ponuka pre aktivity pre žiakov stredných škôl

   Plagat_VH_2023_pre_skoly.pdf

   Prihlásiť sa môžete na: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfOnDHbU8g3me90vyObvruXN_-a5k2xHKoWUANAFuKg_m7YVg/viewform


   Zdravotník v akcii

    sa uskutoční dňa 16. 06. 2023. Bližšie informácie Vám poskytneme v mesiaci apríl 2023.


   Multišportový kemp

   Aj tento rok sa  organizuje multišportový kemp so zameraním na zimné paralympijské športy, ktorý sa uskutoční dňa 1.3-5.3. 2023 v Dolnom Kubíne.

   Deti z celého Slovenska, s akýmkoľvek zdravotným znevýhodnením, si tam budú môcť vyskúšať paralympijské športy ako sú paraalpské lyžovanie, paraseverské lyžovanie, parahokej, curling na vozíku či parasnowbord. Uchádzači o kemp sa môžu prihlásiť na jednotlivé konkrétne športy alebo na motivačnú formu tohto kempu, kde si vyskúšajú všetky športy v priebehu pobytu. 

   Vyvrcholením celého multišportového kempu je športový deň 3.3.2023, kde bude predstavemý PARAHOKEJ, ktorý si bude môcť vyskúšať úplne každý čím Vás zároveň pozývame na túto akciu.

   Prosíme Vás o zdieľanie tejto pozvánky medzi Vašich študentov, najmä integrovaných.

    Viac info o športovom kempe nájdete na: https://paralympic.sk/novinky/novinky/aktuality/tohtorocne-hladanie-talentov-sa-zacne-uz-1-marca/


   Ponuka práce pre absolventov v mene Kliniky detskej hematológie a onkológie, Národného ústavu detských chorôb v Bratislave na Limbovej 1

   Radi by sme na vašej škole oslovili vašich študentov a hlavne absolventov posledných ročníkov v odbore diplomovaná všeobecná sestra a priblížili našu prácu . Ponúkame možnosť aj osobnej návštevy kde by sme radi odprezentovali našu prácu a prostredie, v ktorom pracujeme a prípadne získali nových zamestnancov .

   Mgr. Katarína Králiková Venécziová, staničná sestra KDHaO, e-mail: katarina.kralikova@dfnsp.sk


   Aj Ty v IT

   Projekt Spoznaj IT faCOOLty ti ponúka možnosť stráviť jeden deň na pôde IT fakulty v sprievode jej študenta či študentky. Mentor alebo mentorka sa s tebou podelí o svoju priamu skúsenosť, ponúkne informácie z prvej ruky, prevedie ťa školou, prednáškami a odpovie na všetky tvoje otázky.

   Si stredoškoláčka a zaujíma ťa, ako vyzerá informatika na výške, akí profesori tam učia, aká je tam atmosféra a čo môžeš robiť už popri škole? Projekt Spoznaj IT faCOOLty ti ponúka možnosť stráviť jeden deň na pôde IT fakulty v sprievode jej študenta či študentky = tvojho mentora/mentorky. Tí sa s tebou podelia o svoju priamu skúsenosť, ponúknu ti informácie z prvej ruky, prevedú ťa školou, prednáškami a zodpovedajú všetky tvoje otázky.

   https://ajtyvit.sk/spoznaj-it-facoolty/


   18. ročník Junior Internet 2023

   AMAVET vyhlasuje 18. ročník jedinečnej konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET. Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, digitálnu grafiku a dizajn, kreatívne písanie textov, tvorbu blogov alebo vlogov, tvorbu vzdelávacích projektov či programovanie aplikácií.

   Viac informácii a prihlasovanie žiackych projektov nájdete na https://www.juniorinternet.sk/


   Pozvánka na fotografickú súťaž pre stredné školy v Žilinskom kraji.

   Odbor regionálneho rozvoja Žilinského samosprávneho kraja v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, si vás dovoľuje informovať o vyhlásení 2. ročníka fotografickej súťaže "Lepší svet- čistejšie ovzdušie" s témou „Ovzdušie v objektíve“. Súťaž je určená pre študentov stredných škôl a podnecuje mládež vnímať čisté ovzdušie, ako krehkú súčasť prírody, ktorá je ľudskou činnosťou veľmi ovplyvniteľná a nie je samozrejmosťou. Je výzvou pre študentov, ktorí majú záujem  prepojiť svoje vedomosti a poznatky s fotografovaním.

   •             do súťaže sa môžu zapojiť študenti stredných škôl na území Žilinského kraja, podmienkou je aby fotografie boli nasnímané na území Žilinského kraja,

   •             do súťaže sa prihlasujú súťažiaci na základe elektronickej prihlášky v podobe linku,

   •             fotografia zaslaná do súťaže musí byť dielom autora, ktorý ju do súťaže prihlásil,

   •             do súťaže je možné prihlásiť fotografie digitálne a aj naskenované fotografie z kinofilmu,

   •             fotografie musia byť vo vysokom rozlíšení, vo formáte JPG (JPEG), tak, aby bolo možné fotografiu zväčšovať na formát A3 – s minimálnym rozlíšením 6 Mpx, odporúčaný rozmer dlhšej strany fotografie do 3600 pixelov a veľkosť do 8 MB, optimálne rozlíšenie 300 DPI,

   •             fotografie nesmú obsahovať vodoznak, ani žiadny písaný text vnorený do fotografie,

   •             do súťaže môže jeden autor poslať spolu maximálne 3 fotografie,

   •             zaslaním fotografie autor súhlasí s podmienkami a pravidlami súťaže,

   Fotky posielajte na: ovzdusie@zilinskazupa.sk

   Bližšie informácie, podmienky a pravidlá súťaže: https://lnk.sk/jro2   


   Medzinárodný prieskum medzi študentmi zdravotníckych škôl 2022

   Hlavným cieľom prieskumu „Barometer medzi študentmi zdravotníckych škôl 2022“ – prieskumu medzi budúcimi zdravotnými sestrami  je zistiť, kam majú študenti namierené po ukončení štúdia, definovať dôvody ich rozhodnutia a pomôcť s personálnou stabilizáciou v českom a slovenskom zdravotníctve.

   Tento prieskum je cielený na študentov stredných zdravotníckych škôl, vyšších odborných zdravotníckych škôl a vysokých zdravotníckych škôl.

   DOTAZNÍK NÁJDETE TU: http://www.hc-institute.org/cz/dotazniky/barometer-medzi-studentmi-zdravotnickych-sk-l-2022.html

   Možnosť vyplniť tento dotazník je študentom otvorená od soboty 1.10.2022 do 31.1.2023

   Detailné výsledky tohoto prieskumu z posledného realizovaného ročníku v Českej republike a Slovenskej republike môžete vidieť tu: http://www.hc-institute.org/cz/projekty/barometr-mezi-sestrami/barometr-mezi-budoucimi-zdravotnimi-sestrami-2020.html


   Informácie o organizovaní súťaží v Žilinskom kraji

   informácie o organizovaní súťaží v Žilinskom kraji (organizátori, termíny, pokyny, zodpovedné osoby...) nájdete na web sídle:


   Informácie pre záujemcov o štúdium medicíny

   Se začátkem nového roku spousta vysokých škol plánuje dny otevřených dveří, proto Vám zasíláme přehledně zpracované informace, které mohou být velmi užitečné pro Vaše studenty, kteří uvažují o studiu medicíny v České republice. 

   V roce 2023 lékařské fakulty pořádají Dny otevřených dveří fyzicky i online formou, doporučujeme studentům účast, aby si udělali lepší obrázek o jednotlivých fakultách. Informace najdou vždy u odkazů níže, případně mohou zhlédnout záznamy: 

   1. lékařská fakulta UK Praha  7.1.: ZDE

   2. lékařská fakulta UK Praha 14.1.: ZDE

   3. lékařská fakulta UK Praha  6.1.: ZDE

   LF UK Plzeň 25.1. ZDE

   LF MU Brno 14. a 18.1. ZDE

   LF UP Olomouc 14.1. ZDE

   LF Ostrava 27.1. ZDE

   Zároveň bychom Vaše studenty rádi pozvali na bezplatnou shrnující online přednášku Jak se dostat na medicínu, která se bude konat 25. 1. 2023 od 18 hodin. Budeme si povídat o přijímacích zkouškách na jednotlivé pražské, ale i mimopražské lékařské fakulty, o tom jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými lékařskými fakultami a co je na každé z nich jedinečné. Studentům přiblížíme co vlastně studium medicíny obnáší a jak se mohou již teď během středoškolského studia co nejlépe připravit na přijímačky a na studium medicíny. Přednášíme pro studenty již šestým rokem, děláme to zcela zdarma a rádi, studenti se nás během diskuze mohou zeptat na cokoliv, rádi jim upřímně odpovíme a poradíme. Pozvánku na tuto přednášku najdete v příloze, studenti se mohou registrovat zde až do uzávěrky registrací (24. 1. 2023). 

   Poslední informace je pro studenty posledních ročníků, kteří se letos hlásí na medicínu a mají pocit, že by potřebovali zabrat nebo dovysvětlit některé specifické oblasti z biologie, fyziky či chemie. Pro tyto zájemce máme k dispozici dvouměsíční rychlokurz MEDIKTOP, který studenti mohou absolvovat online dle svých vlastních časových možností. Více informací o rychlokurzu najdete zde.

   V případě jakýchkoliv dotazů jsme Vám k dispozici na emailu info@mediktop.cz


   Aj vďaka Aj Ty v IT o krok bližšie k štipendiu na vysokej škole

   Ministerstvo školstva uznáva naše kurzy ako doplnkové vzdelávanie, ktoré ti môže pomôcť získať štipendium na slovenskej vysokej škole. Vďaka certifikátu za Aj Ty v IT Coding Club sa tvoje šance na získanie štipendia zvýšia.

   Počula si už o iniciatíve “Študujem doma, Slovensko ma odmení”? Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s portálom vysokých škôl (portalvs.sk) umožňuje stredoškolským študentom a študentkám získať štipendium vo výške až 9000 € počas prvých troch rokov vysokoškolského štúdia.

   viac na: https://ajtyvit.sk/aj-vdaka-aj-ty-v-it-o-krok-blizsie-k-stipendiu-na-vysokej-skole/


   Aplikácia maturita zo slovenčiny  - vzdelávacia aplikácia pre všetkých

   sme partia mladých ľudí, ktorí vytvárajú vzdelávaciu aplikáciu pre študentov.

   Radi by sme dokončili našu aplikáciu maturitazoslovenčiny, ktorá pomôže všetkým študentom lepšie sa pripraviť na maturitu. V aplikácií sú dve základné kategórie : slovenský jazyk a literatúra. Každú z týchto kategórií môžete otvoriť a nájdete v nej 30 spracovaných okruhov.. Akurát nám chýbajú peniaze na zaplatenie nahrávacieho štúdia a prevádzkovanie aplikácie. Snažíme sa ich vyzbierať pomocou kampane na Startlabe : https://www.startlab.sk/projekty/2942-maturitazoslovenciny-vzdelavacia-aplikacia-pre-vsetkych/


   Jesenná súťaž v testovaní digitálnych zručností – IT Fitness Test 2022 V4

   Pravidlá pre zapojenie do dodatočnej súťaže do 31.10.2022

   Prihlás alebo zaregistruj sa na webstránke IT Fitness. V profile zadaj pravdivo všetky osobné údaje. Vyplň IT Fitness Test podľa navštevovaného stupňa vzdelávania, alebo svojho veku. Pri prvom otestovaní obdržíš certifikát, avšak testovanie môžeš opakovať, aby si sa zlepšil až do 31.10.2022 23:59:59. Počíta sa pokus, pri ktorom budeš úspešný na 50% a viac. Ak nemáš čas ani chuť, prenechaj to iným. Náhodné vyklikávanie otázok nepomôže. Daj IT Fitness Testu šancu = spoň hodinku. Pre pomoc sa môžeš obrátiť na školského digitálneho koordinátora, alebo učiteľa, ktorý IT Fitness Test na tvojej škole organizuje, prípadne na učiteľa informatiky. 

   viac na:https://itfitness.eu/sk/stranky/sutaz/


   Medzinárodný prieskum medzi študentmi zdravotníckych škôl 2022

   Hlavným cieľom prieskumu „Barometer medzi študentmi zdravotníckych škôl 2022“ – prieskumu medzi budúcimi zdravotnými sestrami  je zistiť, kam majú študenti namierené po ukončení štúdia, definovať dôvody ich rozhodnutia a pomôcť s personálnou stabilizáciou v českom a slovenskom zdravotníctve.

   Tento prieskum je cielený na študentov stredných zdravotníckych škôl, vyšších odborných zdravotníckych škôl a vysokých zdravotníckych škôl.

   DOTAZNÍK NÁJDETE TU: http://www.hc-institute.org/cz/dotazniky/barometer-medzi-studentmi-zdravotnickych-sk-l-2022.html

   Možnosť vyplniť tento dotazník je študentom otvorená od soboty 1.10.2022 do 31.1.2023


   Generácia €URO

   3. októbra 2022 sme spustili 12. ročník tímovej súťaže pre stredoškolákov Generácia €uro. Súťaž organizuje Národná banka Slovenska (NBS) pod záštitou Európskej centrálnej banky (ECB). Každý rok sa do nej zapojí viac ako 500 študentov z celého Slovenska, čím sa radíme medzi najúspešnejšie krajiny eurozóny, v ktorých súťaž prebieha. V poslednom 11. ročníku súťaže sme aj napriek pandémii COVID-19 zaznamenali rekordných 172 študentských tímov. Študenti získajú prehľad o ekonomických témach, stretnú sa s odborníkmi z NBS a víťazný tím dokonca zažije stretnutie s prezidentkou ECB a s rovesníkmi – víťazmi z iných krajín eurozóny. Registrácia a 1. kolo súťaže – online kvíz prebieha na www.generationeuro.eu <http://www.generationeuro.eu>  - kliknite na vlajku Slovenska a zobrazí sa stránka v slovenčine. V prípade otázok sme samozrejme k dispozícii na kontaktnej e-mailovej adrese sutaz@nbs.sk <mailto:sutaz@nbs.sk> .


   EXPERT geniality show

   Súťaž je určená žiakom 5. – 9. ročníka ZŠ a všetkých ročníkov SŠ a OG. V tomto školskom roku sa 30. novembra bude konať už jej 16. ročník.

   Prosíme, informujte svojich žiakov o súťaži, do 25. októbra 2022 ich prihláste na stránke súťaže a uhraďte štartovné. 

   Žiaci/rodičia majú možnosť využiť aj individuálne prihlasovanie. Zoznam takto prihlásených žiakov nájdete na Karte školy spolu s informáciou, či uhradili štartovné. Každý žiak môže byť do súťaže prihlásený iba jedným spôsobom!

   Viac informácií o súťaži, súťažných témach a pravidlách nájdete na stránke sutazexpert.sk


   GAUDEAMUS - AKADÉMIA BRATISLAVA

   Vyberáte ďalšie štúdium po maturite? Gaudeamus - Akadémia v Bratislave vám poskytne kompletný prehľad. Čakajú na vás nielen školy zo Slovenska ale aj väčšina českých univerzít a ďalších vzdelávacích inštitúcií. Uvidíte aj veľa univerzít zo zahraničia!

   Najviac informácií o školách získate na prednáškach, kde sa dozviete všetko o štúdiu, fakultách, študijných programoch, vybavení školy aj aktivitách, ktoré vám ponúka.

   Nemôžete sa rozhodnúť akú školu si vybrať? Neviete na aké programy máte predpoklady? Potom sa určite zaregistrujte a môžete si urobiť online Test študijných typov. Zistíte tak, na ktoré študijné oblasti sa najlepšie hodíte a ľahšie si vyberiete tú najlepšiu školu práve pre vás. Naši poradcovia vám priamo na veľtrhu pomôžu s výberom vhodnej školy alebo fakulty, ktorá ponúka štúdium pre váš študijný typ.

   Ak vás zaujíma, kde sa po škole uplatníte, môžete využiť aj kariérové ​​poradenstvo. Pomôže vám s voľbou kariéry alebo poradí, v akom odbore je najväčšia šanca získať zamestnanie.

   viac na: https://sk.gaudeamus.cz/bratislava


   Dotazník o demokracii a ľudských právach

   na základe spolupráce s našou vysokou školou BISLA či s Helsinským výborom pre ľudské práva v rámci Olympiády ľudských práv si Vás dovoľujeme poprosiť o súčinnosť pri zbere dotazníkov medzi stredoškolákmi z odborných škôl a gymnázií o miere povedomia a hodnotových orientáciách študentov a študentiek v týchto témach, určeného predovšetkým študentkám a študentom v 2. až 4. ročníku stredných škôl.

   Dotazníky nám pomôžu jednak zmapovať úroveň povedomia a pripravenosti na demokratické občianstvo medzi jednotlivými druhmi škôl a regiónmi Slovenska, ako i použiť ich ako základ pri vypracovávaní vzdelávacích materiálov a ďalšej profilácii Olympiády ľudských práv, aby boli čo najefektívnejšie pri podpore vzdelávania v týchto témach.

   ONLINE VERZIA DOTAZNÍKU: https://forms.gle/AnH8XPsvD6kwN6hBA


   FLEX - stipendijny program pre stredoskolakov, studium v USA zadarmo

    od 2.9.2022 je opäť otvorené prihlasovanie na ročný študijný pobyt v USA, ktorý študentom umožní bývať rok v americkej hostiteľskej rodine a študovať na americkej strednej škole zadarmo. Túto príležitosť majú vďaka výmennému programu Future Leaders Exchange (FLEX), ktorý financuje Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov.

    Štipendium pokryje študentom náklady na obojsmernú letenku, poskytne umiestnenie v hostiteľskej rodine a štúdium na americkej strednej škole, zdravotné poistenie, prípravné školenie, ako aj mesačný príspevok určený na účasť na spoločenských aktivitách. Študenti si hradia náklady spojené so získaním cestovného pasu, osobné výdavky nad rámec mesačného štipendia či náklady spojené s nadrozmernou batožinou. 

    Program je určený pre slovenských študentov 1. a 2.ročníka všetkých stredných škôl, ktorí sa narodili medzi 15.7.2005-15.7.2008 a angličtinu ovládajú aspoň na komunikatívnej úrovni. On-line prihláška je dostupná na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex do 13.10.2022. O štipendium môžu žiadať aj študenti so zdravotným postihnutím. 

    Viac informácií o programe je dostupných na: https://www.slovakia.americancouncils.org/  

   FLEX_Slovakia_flyer_23_24.pdf


   Zatoč s odpadom je späť! - vzdelávacia kampaň

   Po premiére kampane Zatoč s odpadom (školský rok 2021/2022) sme zistili, že spoločnými silami sa nám darí uskutočňovať každodenné zmeny v životoch ľudí. Rozhodli sme sa v tomto formáte práce s verejnosťou pokračovať a kampaň vylepšiť a inovovať aj pre nový školský rok 2022/2023.

   Kampaň Zatoč s ODPADOM ... a zaži zmenu na sebe! opäť prinesie 10 mesiacov, 10 NOVÝCH výziev a 10 krát odpad na rôzne témy.

   Kampaň prebieha na stránke https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom, kde na vás každý mesiac čaká nová výzva, nová príležitosť začať od seba. Momentálne prebieha výzva VYMEŇ SVOJU HUBKU v rámci témy Systém verzus jednotlivec. Kampaň je určená širokú verejnosť (školy, žiaci, rodiny, jednotlivci), zapojiť sa môže ktokoľvek.

   Tentokrát má každá výzva aj svojho garanta. Je to firma alebo organizácia, ktorá má dlhoročné skúsenosti s danou témou, týkajúcou sa odpadu. Garanti s nami spolupracujú pri tvorbe obsahu výziev či propagácii kampani.

   Okrem výziev kampaň má aj sprievodnú časť Učiteľ v akcii - námety na edukačné aktivity ako zatočiť nie len s odpadom, ale aj s nudou na hodine. Aktivity sú spracované na 10 mesiacov školského roka a 10 tém kampane, osobitne pre materské, základné 1. stupeň, základné 2. stupeň a stredné školy. Článok o kampani nájdete na EWOBOXe: https://www.ewobox.sk/clanok/znovu-zatocme-s-odpadom

   Touto cestou vás chceme vyzvať aby ste sa zapojili do kampane spolu s nami :) pre všetky nové výzvy a aktuálne dianie na našom odbore sledujte našu FB stránku @Envirovychova


   Späť do školy - odporúčania od psychológov z IPčka

   Srdečne Vás pozdravujeme z IPčka. Začiatok školského roka 2022/23 je tu a Vaše školy sa opäť naplnili žiakmi/žiačkami a študentmi/študentkami, ktorí majú pred sebou 10 mesiacov rôznych výziev, úloh, očakávaní a plánov. Nie sú rovnakí, každý z nich je jedinečný.

   Majú odlišné spôsoby učenia sa, prežívania rôznych situácií, rodinné zázemie a aj svoj prázdninový príbeh.

   Veľmi Vám ďakujeme za to, že sa im v škole snažíte vytvoriť bezpečné miesto a venujete im pozornosť a čas v oblasti vzdelávania, ale aj ich osobných príbehov.

   V IPčku sme vytvorili pár odporúčaní "Ako začať školský rok" a budeme radi, ak ich svojim žiakom/žiačkám a študentom/študentkám ponúknete a veríme, že budú užitočné.

   Tím Káčko Žilina, Kálov 353/9, 010 01 Žilina 

   0917 943 050, kackoza@ipcko.sk

   stiahnuť leták: IP_spat_do_skoly2022.pdf

   Súťaž študentských ľudskoprávnych krátkych filmov

   Termín registrácie do súťaže "Súťaž študentských ľudskoprávnych krátkych filmov" sa predĺžil z 12. na 19.septembra.  

   Kto sa môže zapojiť: mladí ľudia 10 - 20 rokov  

   Téma: Vojna*Útek*Príchod*Politika (Čo je vojna? Kde sa môžu utečenci a utečenky cítiť bezpečne? Ako sú utečenci a utečenky prijatí? Čo je úlohou politiky?)   Ako: vytvoriť max. 3min. video    

   Termíny: do súťaže sa registrujte do 19.septembra, max. 3-min.video zašlite do 11.novembra.  

   Viac informácií: https://unis.unvienna.org/pdf/2022/2022_THIS_HUMAN_WORLD_shortfilmcompetition_SK_final.pdf

   • "Počúvaj bezpečne" - Asociácia Nepočujúcich Slovenska

   • Pri príležitosti Medzinárodného dňa sluchu, ktorý pripadá na dátum 3.marec, pripravila naša organizácia informačné letáčiky a audiomateriál, ktoré majú za úlohu, upovedomovať mladých ľudí na nebezpečenstvo poškodenia sluchu, napríklad pri počúvaní hlasnej hudby v slúchadlách, alebo pri vystavovaní sa príliš hlučnému prostrediu na koncertoch a iné.

    https://moja.uschovna.zoznam.sk/link/f37e4f9c-7903-4185-a4a4-49559682942d?utm_source=link&utm_medium=referral&utm_campaign=sharing

    https://www.youtube.com/channel/UC1cgTCZ97s0HGAbZWWOzzSQ

   • Letná škola participácie mládeže

   • IUVENTA-Slovenský inštitút mládeže organizuje "Letnú školu participácie mládeže".

    🎯Cieľom Letnej školy participácie je inšpirovať mladých ľudí, aby vyjadrovali svoje názory, aktívne sa zapájali do riešenia problémov komunity, v ktorej žijú a podieľali sa na rozhodovaní o veciach verejných, ktoré sa ich bezprostredne týkajú. Prostredníctvom neformálnych aktivít rozvíjať ich znalosti, zručnosti a kompetencie, vďaka čomu sa môžu stať súčasťou demokratických procesov, byť integrovaní do spoločnosti a zvlášť potom hrať aktívnu rolu tak v občianskej spoločnosti, ako aj na trhu práce.

    📅Letná škola bude prebiehať od 11.7 - 15.7.2022

    ℹPrihlásiť sa môžu mladí vo veku od 16 - 30 rokov, ktorých zaujíma téma participácie a chceli by v nej aktívne pôsobiť!

    Za Žilinský budú vybraní uchádzači na základe motivácie, ktorú popíšu v prihláške.

    Prihlasovanie prebieha cez online formulár: https://forms.office.com/r/mmNvxKfKAn

   • Informácie o veľtrhov vzdelávania Gaudeamus 2022/2023

   • Európsky veľtrh pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus v školskom roku 2022/2023.Akcie Gaudeamus v školskom roku 2022/2023 prebehnú v týchto termínoch:*       Veľtrh Gaudeamus – Akadémia Bratislava: 4. – 6. októbra 2022, Incheba Expo Bratislava, hala D*       Veľtrh Gaudeamus Brno: 1. – 4. novembra 2022, Výstavisko Brno, pavilón V*       Prednáškové a konzultační dny Gaudeamus Nitra: 14. – 16. novembra 2022, Agrokomplex Nitra, pavilón K*       Veľtrh Gaudeamus Praha: 24. – 26. januára 2023, PVA Expo Praha, hala 4Na stránke nájdete základné informácie o pripravovaných veľtrhoch a ich sprievodných programoch.Na www.gaudeamus-sk.sk <http://www.gaudeamus-sk.sk>  je tiež otvorená registrácia pedagógov a študentov na všetky veľtrhy.

   • FOTOGRAFICKÁ SÚŤAŽ „LEPŠÍ KRAJ = SPOKOJNÍ ĽUDIA“

   • Zapojte sa do fotosúťaže

    Fotografická súťaž „Lepší kraj = spokojní ľudia“ je určená pre študentov stredných škôl. Je výzvou odfotiť obľúbené miesta, kde radi trávia svoj voľný čas. Či už je to časť mesta, príroda,  športovisko…

    Fotosúťaž vyhlásil odbor regionálneho rozvoja Žilinského samosprávneho kraja v rámci projektu „Inteligentný a lepší Žilinský samosprávny kraj“.

    • do súťaže sa môžu zapojiť študenti stredných škôl v Žilinskom kraji, podmienkou je, aby fotografie boli vytvorené na území Žilinského kraja, • do súťaže sa prihlasujú súťažiaci na základe elektronickej prihlášky v podobe linku:  https://forms.gle/fXMtNi2KxtuTo4e6A 

    • fotografia zaslaná do súťaže musí byť dielom autora, ktorý ju do súťaže prihlásil, • do súťaže je možné prihlásiť digitálne fotografie, • fotografie musia byť vo vysokom rozlíšení, vo formáte JPG (JPEG), tak, aby bolo možné fotografie zväčšovať na formát A3, s minimálnym rozlíšením 6 Mpx, pričom odporúčaný rozmer dlhšej strany fotografie do 3600 pixelov a veľkosť do 8 MB, optimálne rozlíšenie 300 DPl, • fotografie nesmú obsahovať vodoznak, ani žiadny písaný text vnorený do fotografie, • Jeden autor môže do súťaže poslať spolu maximálne 3 fotografie, • zaslaním fotografie autor súhlasí s podmienkami a pravidlami súťaže.

    Termín súťaže: 01.06. 2022 do 30.06. 2022

    Do súťaže sa môžete prihlásiť tu: https://forms.gle/fXMtNi2KxtuTo4e6A 

    Fotky posielajte na: enviro@hrajzakraj.sk

    Podmienky a pravidlá súťažehttps://bit.ly/3Gz1XNO

    Viac info na: https://bit.ly/3PTfCn2

    Zverejnenie: https://www.mojastredna.sk/fotograficka-sutaz-lepsi-kraj-spokojni-ludia/

   • Štipendiá pre študentov - budúcoročných prvákov na VŠ

   • Dovoľujeme si Vás informovať o novinkách, ktoré môžu byť (podľa nášho názoru) pre Vás zaujímavé.

    1.    mesiac máj je pre aktuálnych maturantov príležitosťou uchádzať sa o talentové štipendium.  Určite má aj Vaša škola šikovných maturantov, ktorí uvažujú nad pokračovaním v štúdiu na vysokej škole. Informujte ich, prosíme, o novom druhu štipendia, ktoré je určené až 1400 najšikovnejším budúcoročným prvákom na VŠ.

    *      „Študujem doma. Slovensko ma odmení.“

    Ak sa maturant rozhodne ostať študovať na slovenskej vysokej škole, môže získať štipendium na tri roky v celkovej výške 9000 eur.

    Chceme tak motivovať kvalitných a talentovaných študentov, aby zostali študovať na slovenských vysokých školách a mohli tak posúvať dopredu seba aj Slovensko.

    Štipendium nie je účelovo viazané a študent bude môcť ísť aj na Erasmus.

    Aké sú podmienky? - Štipendium môže získať študent, ktorý ukončil strednú školu maturitnou skúškou. Podmienkou je zápis na dennú formu štúdia na vysokej škole so sídlom v SR na bakalárske alebo spojené bakalárske a magisterské štúdium.

    Žiadosť o štipendium môžu študent podať iba do 31.5.2022

    Formulár žiadosti a všetky kritéria pre poradie uchádzačov sú dostupné na www.stipendia.portalvs.sk

    https://www.minedu.sk/l-paulis-studuj-doma-slovensko-ta-odmeni/

    *      Maturanti zo znevýhodneného prostredia

    Máte v škole šikovných maturantov, ktorým nechýba talent, nadanie, ale chýbajú im skôr iné podnety k tomu, aby pokračovali v štúdiu na vysokej škole? Práve pre túto skupinu je pripravených ďalších 400 štipendií.

    Chceme tak podporiť úspešných študentov, ktorí majú sociálne či zdravotné znevýhodnenie. Študent môže získať rovnako 9000 eur na tri roky štúdia na ktorejkoľvek vysokej škole na Slovensku.

    Postup, ako sa prihlásiť a požiadať o zaradenie do zoznamu, študent nájde na www.stipendia.portalvs.sk

    Na zaradenie do skupiny uchádzačov zo sociálne znevýhodneného prostredia stačí, ak maturant splní iba jeden ukazovateľ. Indikátor znevýhodneného prostredia nájde tu. Zoznam inštitúcií vydávajúcich potvrdenia nájde tu. 

   • Trávenie času stredoškolákov počas pandémie

   • Vyučovací proces prvého polroka školského roka 2021/2022 bol na Slovensku výrazne poznačený opatreniami súvisiacimi so šírením ochorenia Covid-19. Mnohí žiaci a pedagogickí pracovníci sa v dôsledku tejto pandémie pravidelne testovali, školy sa zatvárali a otvárali na základe tzv. školského semaforu a vyučovanie sa často realizovalo „na diaľku“.

    Inštitút pre stratégie a analýzy vykonáva celoslovenský sociologický výskum o trávení času stredoškolskej mládeže počas tohto obdobia. Výskum sa uskutočňuje prostredníctvom tohto dotazníkahttps://forms.gle/to3UKFKaAV31yreH8

     

   • Celoštátna stredoškolská súťaž BARS 2022

   • Stredoškolákom, ktorí sa neboja dobrodružstva, je určená vedecká súťaž BARS 2022. Tímy, ktoré najlepšie vypracujú zadané úlohy, postúpia do finále na zámku v Smoleniciach, kde absolvujú štvordňové sústredenie spojené so školením s vedcami a odborníkmi na prežitie. Víťazný tím sa dostane na mesačnú letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov tigra pod strechou sveta v Indii. Projekt sa uskutočňuje aj v spolupráci s Harvardovou univerzitou v USA.

    Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. Ich úlohou v prvom kole je vypracovať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy. „Sú to úlohy priamo z prírody, cieľovej oblasti, logiky, filozofie, medicíny i umenia. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie,” opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i. V poslednom projekte takto legálne vysadili 1,361 pôvodných neovocných stromov – celý nový les.

    Je to šanca Vašich žiakov získať mimoriadne zaujímavé ceny a najmä zúčastniť sa špičkových celosvetových projektov s účasťou Slovenskej Akadémie Vied.

    Hlavná cena - mesačná expedícia pod strechu sveta do lesov na úpätiach Himalají pre najlepší trojčlenný tím. Projekt SUMACO bol na titulnej stránke BBC.

    Vrámci posledného projektu došlo ako vedľajšej aktivite, k legálnej výsadbe 1,361 pôvodných neovocných stromov.

    Materiály sú k dispozícii aj na stránkach SAV a CVTI

    https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=10321

    https://www.quark.sk/bars-2022/

   • MISS RENETA 2022

   •      Dovolujeme si seznámit Tě s propozicemi ke konání semifinálového castingu pro oblast Slovensko, který se uskuteční v pátek dne 10.06.2022 od 17:00 hodin v Hotelu Dubná skala, Žilina, www.hoteldubnaskala.sk. Prezence přihlášených proběhne téhož dne v době od 15:30 hodin.

    K řádné prezenci je nezbytné doložit občanský průkaz a potvrzení o návštěvě Tvé školy, pro vlastní průběh castingu je nutné mít na sobě přiléhavý oděv (koktejlové šaty) a dámské lodičky na vyšším úzkém podpatku, dále s sebou přines dvojdílné plavky (na barvě nezáleží) a určitě i dobrou náladu a úsměv na tváři.

    Kromě Tvé osobní účasti v castingu je důležitá rovněž skutečnost, že není nutné se na výběrovou část speciálně připravovat – základními kritérii pro výběr finalistek bude celkový osobnostní dojem, společenské vystupování, komunikativní dovednosti v rozhovoru s výběrovou porotou, zájmy a záliby. Není nutné se připravovat na volnou disciplínu, ta se bude specifikovat podle předem připraveného scénáře finálového večera až ve spolupráci s vybranými finalistkami po castingu.

    Předpokládané ukončení semifinálového castingu, ze kterého budou vybrány finalistky a případně náhradnice s postupem přímo do finále soutěže, je stanoveno nejpozději do 20:00 hodin. Osobní náklady na casting si hradí účastnice samy, pořadatel nevybírá v souvislosti s uskutečněním castingu žádný poplatek.          


    Velmi důležitou informací pro budoucí vybrané finalistky a náhradnici z castingů je skutečnost, že se musí osobně zúčastnit soustředění MISS RENETA 2022.

    Termíny soustředění jsou stanoveny takto: 17.-20.06.2022, 02.-04.09.2022 a 08.-14.10.2022.

    Důležité upozornění pro přihlášené dívky: Účast na castingu je podmíněna zasláním dodatečného potvrzujícího e-mailu přihlášené dívky o účasti na castingu v Žilině nebo v Praze nebo v Havířově na adresu pořadatele sekretariat@stredniskola-sucha.cz  nejpozději do 08.06.2022.

    V mailu dívka uvede své jméno a příjmení a větu „Potvrzuji svou účast na castingu v ..….“ (dle vybraného místa).  

    viac na:10.06.2022_Zilina-propozice_ke_castingu_MR22.docx (stiahnuť tu...)

    MISS_RENETA_2022_-_Vyzva_na_SS.docx (stiahnuť tu...)

   • Fotografická súťaž "Lepší svet - čistejšie ovzdušie"

   • Odbor regionálneho rozvoja Žilinského samosprávneho kraja v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, si vás dovoľuje informovať o vyhlásení fotografickej súťaže "Lepší svet- čistejšie ovzdušie". Súťaž je určená pre študentov stredných škôl a podnecuje mládež vnímať čisté ovzdušie, ako krehkú súčasť prírody, ktorá je ľudskou činnosťou veľmi ovplyvniteľná a nie je samozrejmosťou. Je výzvou pre študentov, ktorí majú záujem  prepojiť svoje vedomosti a poznatky s fotografovaním.

    • do súťaže sa môžu zapojiť študenti stredných škôl na území Žilinského kraja, podmienkou je aby fotografie boli nasnímané na území Žilinského kraja,

    •  do súťaže sa prihlasujú súťažiaci na základe elektronickej prihlášky v podobe linku,

    • fotografia zaslaná do súťaže musí byť dielom autora, ktorý ju do súťaže prihlásil,

    • do súťaže je možné prihlásiť fotografie digitálne a aj naskenované fotografie z kinofilmu,

    • fotografie musia byť vo vysokom rozlíšení, vo formáte JPG (JPEG), tak, aby bolo možné fotografiu zväčšovať na formát A3 – s minimálnym rozlíšením 6 Mpx, odporúčaný rozmer dlhšej strany fotografie do 3600 pixelov a veľkosť do 8 MB, optimálne rozlíšenie 300 DPI,

    • fotografie nesmú obsahovať vodoznak, ani žiadny písaný text vnorený do fotografie,

    • do súťaže môže jeden autor poslať spolu maximálne 3 fotografie,

    • zaslaním fotografie autor súhlasí s podmienkami a pravidlami súťaže,

    Fotky posielajte na: ovzdusie@zilinskazupa.sk

    Bližšie informácie, podmienky a pravidlá súťaže: https://bit.ly/3Jcsm3M      

   • súťaž Mladý Európan

   • Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a informačné centrá Europe Direct, vyhlasujú 17. ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan. Budeme veľmi radi, ak sa do nej zapojíte. Uzávierka prijímania prihlášok: 8. apríl 2022

    Žiadosť o registráciu do súťaže napíšte na e-mailovú adresu: europedirectzilina@uniza.sk

    Do predmetu správy napíšte: REGISTRÁCIA ME 2022

    V správe uveďte názov školy a kontaktnú osobu. Následne Vám bude odoslaný REGISTRAČNÝ FORMULÁR, spolu s pokynmi a ďalšími informáciami pre prihlásenie do súťaže.

   • súťaž Národná cena Slovenskej republiky za kvalitu a spoločenskú zodpovednosť 2022

   • Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky ako koordinátor štátnej politiky kvality vyhlasuje 20. ročník súťaže Národná cena Slovenskej republiky za kvalitu a spoločenskú zodpovednosť. V Slovenskej republike je súťaž jednou z hlavných aktivít Národného programu kvality SR na roky 2022 – 2026 a má dlhoročnú tradíciu. Poslaním súťaže je zapojenie čo najširšieho okruhu organizácií verejnej správy, ako aj podnikateľskej sféry do uplatňovania takých metód manažérstva, prostredníctvom ktorých je možné dosiahnuť zvýšenie efektívnosti, výkonnosti všetkých činností organizácie a následné zvyšovanie kvality života občanov. Súťaž ako jediná v Slovenskej republike ponúka organizáciám podnikateľského sektora a verejnej správy možnosť vyzdvihnúť svoje silné stránky, zhodnotiť sa podľa európsky uznávaných kritérií a potvrdiť svoju výnimočnosť.

    Súťaž je určená pre organizáciu s právnou subjektivitou, registrovanou v Slovenskej republike alebo organizáciu a jej organizačnú zložku, ktorá má v rámci organizácie právnu subjektivitu. Najlepšie organizácie môžu prostredníctvom súťaží ukázať svojim zákazníkom, ale i dodávateľom, partnerom a ostatným zainteresovaným stranám, že kvalitou svojich produktov alebo služieb, spoločensky zodpovedným správaním a pozitívnym prístupom k zlepšovaniu a inováciám prevyšujú svojich konkurentov. Tí najúspešnejší v rámci súťaží si potom preberú prestížne ocenenia v oblasti kvality alebo spoločenskej zodpovednosti počas slávnostného vyhlásenia výsledkov.

    V prípade prihlásenia sa do súťaže alebo poskytnutia ďalších potrebných informácií o priebehu súťaže nás kontaktujte na kvalita@normoff.gov.sk, príp. telefonicky na tel. číslach 02/20 907 253, 252.

    Podrobnejšie informácie o možnosti zapojenia sa do súťaže nájdete na webovom sídle úradu v časti Kvalita

   • Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s.

   • radi by sme Vás požiadali o pomoc pri hľadaní zdravotníkov do nášho ústavu, ktorý ponúka absolventom stredných škôl mnoho výhod a benefitov. Hľadáme absolventov v odbore sestra, zdravotnícky asistent či sanitár. viac: NUSCH_-_Exkurzia2022.pdf

   • Štúdium a práca v Kanade pre maturitné ročníky

   • pre maturitné ročníky je posledný rok predovšetkým v znamení, akou cestou sa vydať ďalej po maturite. Stále viac populárne je vycestovat do sveta na 1-2 roky, kedy majú absolventi možnosť naučiť sa anglicky, osamostatniť sa, rozvinúť sa v nových oblastiach a prísť na to, v akom odbore sa ďalej realizovať, či už v rámci štúdia na VŠ alebo začatí pracovnej kariéry.

    S našou agentúrou pomáhame Čechom a Slovákom vycestovať do Kanady za prácou, štúdiom a dlhodobým pobytom. Pre maturantov je ideálny program Work and Study, vďaka ktorému môžu vycestovať do Kanady, študovať a nabrať pracovné skúsenosti. Kanada je aktuálne najlepšia, anglicky hovoriaca krajina, kam je možné s týmto zámerom vycestovať.

    Základné informácie o programe Work and Study nájdete tu: https://www.czenadians.cz/work-and-study/

   • Veľtrh práce v zdravotníctve

   • Veľtrh práce v zdravotníctve, ktorý ŽSK pred rokom spoločne ako generálny partner zastrešoval a konal sa v CZ.  Aktuálne v marci 2022 bude veľtrh v našom kraji.

    viac na: https://prehladnejsiezdravotnictvo.sk/

   • Žurnálový stetoskop

   • Na základe výsledkov XI . ročníka celoslovenskej súťaže školských časopisov stredných zdravotníckych škôl vyhlasuje Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne  v spolupráci s Asociáciou stredných zdravotníckych škôl  SR  spojený  

    XII. a XIII. ročník celoslovenskej súťaže školských časopisov stredných zdravotníckych škôl  Žurnálový stetoskop. 

    Bude nám cťou privítať Vás na pôde našej školy v mesiaci jún 2022. Prosím oznámte nám, či máte, alebo nemáte záujem sa zapojiť do tejto prestížnej súťaže, a to  do 14. marca 2022.  Prihláseným stredným školám budú podrobné informácie zaslané v priebehu mesiaca marca resp. začiatkom apríla 2022. Dovoľujeme si upozorniť, že k zapojeniu sa do súťaže bude potrebné do konca apríla, na adresu organizátora,  zaslať za každý školský rok  - 2019/2020, 2020/2021 a 2021/2022 jedno číslo  školského časopisu v štyroch exemplároch, a to z dôvodu, že za posledné roky bola práca žiakov i učiteľov sťažená z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie.  

    Súťaž plánujeme uskutočniť prezenčne, predbežný dátum je 24.06.2022. 

     Korešpondenčná adresa organizátora: 

    Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne 

    Veľkomoravská 14 

    914 34  Trenčín 

   • Olympiáda kritického myslenia (OKM).

   • Ide o súťaž pre jednotlivcov, ktorí sú študentmi a študentkami stredných škôl. Cieľom OKM je zvyšovať mediálnu gramotnosť a schopnosť pracovať s informáciami u mladých ľudí. Snaží sa ich naučiť overovať správy, rozumieť štatistikám, hodnotiť presvedčivosť argumentácie a vnímať rôzne manipulatívne techniky.

    Súťaž prebieha v dvoch kategóriách:

    • 1. - 2. ročník SŠ
    • 3. - 5. ročník SŠ

    Úlohy OKM sa delia do troch tematických častí. Prvá časť sa zameriava na mediálnu gramotnosť a overovanie informácií. Druhá časť sa bližšie pozerá na manipulatívne techniky, hlavne pri interpretácií dát a písaného textu. Tretia časť cvičí argumentáciu – schopnosť logicky, konštruktívne a slušne obhajovať pozíciu.

    Súťaž sa začína krajským kolom, uskutoční sa 23. 3. 2022 v čase medzi 9:00 a 13:00. Súťažiaci budú mať 2 hodiny času od momentu, kedy začnú test. Samotný test prebehne online na platforme www.okm-online.sk.

    Zúčastniť sa ho môžu všetci študenti, ktorí prejavia záujem. Registrácia prebieha v EduPage, svojich študentov prihláste do 18.3.2022 v module Súťaže v novej kachličke pre OKM: Ako zaregistrovať žiakov do súťaže?

    Z krajského kola postúpia účastníci s najlepšími výsledkami do celoslovenského finále, ktoré sa uskutoční 9.-10. 6. 2022.

    Viac informácií o súťaži nájdete na stránke organizátora súťaže [www.okm.sk]www.okm.sk, ako aj metodické materiály a pomôcky, ktoré môžu žiaci využiť na prípravu na súťaž.

   • Deň otvorených dverí - FBI UNIZA

   • Pripravujeme Deň otvorených dverí, ktorý sa bude konať 04.03.2022 o 9:00 – online formou cez Event na FB fakulty www.facebook.com/fbi.uniza (následne cez MS Teams), na ktorý Vás a Vašich študentov srdečne pozývame.

    1. Kto je krízový manažér

    2. Ako sa nedostať do podnikovej krízy (Poznáš svoje riziká?) 3. Ochrana pred krízovými javmi (živelné pohromy, úniky nebezpečných látok, havárie, epidémie ...) 4. Evakuácia (napr. evakuačná batožina, kedy sa evakuovať a kam, zásady a  postupy evakuácie, časté chyby pri evakuácii) 5. Stres manažment

   • Deň otvorených dverí na Katolíckej univerzite v Ružomberku 9.2.2022

   • Deň otvorených dverí na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V tomto roku sme ho opäť vzhľadom na aktuálnu situáciu a platné protipandemické opatrenia pripravili vo virtuálnej podobe.

    Vzhľadom na možné dištančné vzdelávanie Vás prosím o sprístupnenie informácií o Dni otvorených dverí na Katolíckej univerzite v Ružomberku Vašim študentom v elektronickej podobe. Za týmto účelom Vám posielame propagačný plagátik Dňa otvorených dverí a brožúru o Katolíckej univerzite v Ružomberku v elektronickej podobe (v prílohe): DOD_KU_Ruzomberok_INFOBROZURA_2022.pdf

   • online Deň otvorených dverí na Lekárskej fakulte UPJŠ

   •  “online Deň otvorených dverí na Lekárskej fakulte UPJŠ“ 

    formou živého vysielania na facebookovom profile v utorok 15. februára 2022 o 10. hodine.

   • Čo vieš o hviezdach?

   • Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, planetáriami a ostatnými astronomickými zariadeniami vyhlasuje 32. ročník vedomostnej astronomickej súťaže

    Súťaž je určená jednotlivcom, všetkým záujemcom o astronómiu. Obsahovú náplň budú tvoriť otázky z nasledujúcich okruhov: všeobecná astronómia, astrofyzika, história astronómie, slnečná sústava, astronomické prístroje, využitie kozmických prostriedkov v astronómii.

    viac na: cvoh2022_propozicie_za.pdf

     

   • Hľadá sa zdravotník do NÚSCH

   • Hľadáme zdravotníkov do nášho ústavu, ktorý ponúka absolventom stredných škôl mnoho výhod a benefitov. Hľadáme absolventov v odbore sestra, zdravotnícky asistent či sanitár.

   • súťaž JUNIOR INTERNET

   • AMAVET vyhlasuje 17. ročník jedinečnej konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET. Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, digitálnu grafiku a dizajn, kreatívne písanie textov, tvorbu blogov alebo vlogov, tvorbu vzdelávacích projektov či programovanie aplikácií.

    Súťažné kategórie: JuniorWEB – webové stránky, JuniorDESIGN – digitálne grafické práce a digitálny dizajn, JuniorBLOG – blogy a vlogy, ale aj obsah na sociálnych sietí (napr. vlastný profil) JuniorAPP – mobilné aplikácie, JuniorLEARN – weby a aplikácie využiteľné vo vzdelávaní a JuniorTEXT – texty na určenú tému. V spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku vyhlasujeme tému v kategórii JuniorTEXT: „Plán obnovy a odolnosti: Slovensko podľa mňa.“ Autori príspevku si môžu vybrať problém vo svojom okolí, regióne alebo aj v rámci celého Slovenska do ktorého by pomyselný grant EÚ investovali. Kreativite sa medze nekladú.

    Viac informácii a prihlasovanie žiackych projektov nájdete na https://www.juniorinternet.sk/

   • Zelený andel – o najlepší projekt SOČ

   •  Zahájenie súťaže sme už zverejnili na našej webovej stránke: https://www.ekokatedra.sk/zelenyandel/, ako aj na našich profiloch na Facebooku a Instagrame. Taktiež máme v pláne v priebehu nasledujúceho týždňa rozposlať tento plagát na viac ako 200 stredných škôl po Slovensku prostredníctvom mailu. V tejto súvislosti by sme Vás chceli poprosiť o zverejnenie informácií ohľadne súťaže Zelený Andel na stránke ŠIOV, ak je to možné. Propozície k súťaži sú uvedené na spomínanej stránke https://www.ekokatedra.sk/zelenyandel/.

    Katedra ekochémie a rádioekológie, Fakulta prírodných vied, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave vyhlasuje 5. ročník celoslovenskej súťaže Zelený Andel o najlepší projekt SOČ v oblasti Ochrana a obnova životného prostredia

    Súťaž je určená žiakom všetkých ročníkov študijných odborov gymnázií, študijných a učebných odborov stredných odborných škôl a konzervatórií, ktorí na škole spracovali projekt SOČ.

   • Inštruktážne webináre ako podať projekt Erasmus+

   • odbor školstva a športu ŽSK si Vám dovoľuje dať do pozornosti sériu webinárov, ktorú pripravuje SAAIC – Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, zameraných na prípravu krátkodobých projektov v Kľúčovej akcii 1 v rámci Výzvy 2022.

    Cieľom webinárov je poskytnúť základné informácie a praktické rady ako pripraviť mobilitný projekt a vytvoriť priestor na otázky pre žiadateľov.

     Pre materské školy, základné školy a gymnáziá je určený webinár v sektore školského vzdelávania, ktorý sa uskutoční 19. februára od 13:00 do 15:00. Prihlasovanie je možné zaregistrovaním sa na tomto odkaze: https://erasmusplus.sk/registracia/registration.php?id_akcie=250.

   • Prestížne dvojročné štipendium na školy United World Colleges

   • Radi by sme Vám dali do pozornosti výnimočnú príležitosť pre študentky a študentov druhého a tretieho ročníka stredných škôl. Globálna sieť osemnástich medzinárodných stredných škôl United World Colleges, založená v roku 1962, ponúka dvojročný akademický program International Baccalaureate, ktorý slúži ako príprava na vysokoškolské štúdium. Zámerom škôl je vychovať svojich študentov ku kritickému mysleniu, globálnemu občianstvu, citlivému prístupu k ľudskej diverzite, osobnej iniciatíve a environmentálnemu povedomiu. Vzdelávanie prebieha v medzinárodnom prostredí, na každej škole je reprezentovaných približne 70 národností z celého sveta.   

    Výberové konanie zabezpečuje slovenská národná komisia UWC, zložená z absolventov UWC škôl. V aktuálnom období sa môžu študenti uchádzať o štipendium na 4 UWC školách UWC Adriatic v Taliansku, UWC Mostar v Bosne a Hercegovine, UWC East Africa v Tanzánii a UWC Mahindra College v Indii. Štipendiá zahŕňajú školné, ubytovanie a stravovanie, nákup kníh a učebných pomôcok. Výška štipendia je vždy určená na základe finančných možností rodiny študenta. 

    V aktuálnom roku sa môžu o štipendium uchádzať študentky a študenti 2. alebo 3. ročníka stredných škôl, ktorí k 31. decembru 2022 nedovŕšia vek 18 rokov a ich priemerný prospech je do 2.0. Termín podania prihlášky je do 19.1.2021.  Viac informácií, ako aj online prihlášku nájdete na webovej stránke www.uwc.sk

  • Fakulta zdravotníctva SZU v BB

   Aktualizovaná informácia k prijímaciemu konaniu na Fakulte zdravotníctve SZU v BB týkajúcu sa študijného programu Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve (LVMZ).

  • Virtuálne dni otvorených dverí VŠ

   Témou nasledujúcich Virtuálnych DOD fakúlt a VŠ je študentský život na vysokej škole. Veríme, že po tomto vysielaní študenti získajú lepší prehľad o tom, ako môžu využiť svoj voľný čas pri štúdiu na VŠ. 

   Najbližšie vysielanie je naplánované na 24.11 - 25.11.2021. V obidvoch dňoch sa začína o 8:00 a končí o 13:00 hod.

   Posielame pár tipov otázok, na ktoré študenti dostanú odpovede:  

   • Aké športové, kultúrne a spoločenské vyžitie vaša univerzita alebo fakulta ponúka?
   • Kam chodíme počas voľného času a ako ďaleko je to od školy (kaviarne, puby, fitness, shopping …)?
   • Kde sa dá ísť a čo sa dá robiť v prestávke medzi hodinami ?
   • Je na univerzite/fakulte študentská kaviareň
   • Aké typy akcií organizujú študenti počas roka? 
   • Aké športy sa na vašej univerzite hrajú?
   • Aké zľavy majú študenti pri návšteve športových, kultúrnych a spoločenských akcií?
   • Majú všetci prváci internát?  
   • Aký je internát? Koľko ľudí v ňom býva? Je v rámci internátu aj telocvičňa, bazén, posilňovňa?
   • Koľko ľudí býva na izbe na internáte? Kedy je večierka?
   • Dá sa bývať aj na súkromí? Koľko to stojí a ako ľahko sa dá nájsť takéto ubytovanie?
   • Aká je strava v jedálni? Koľko jedál je na výber? A sú chutné? A podobne...

   Registrácia pre študentov:

   Ak sa študenti ešte nezaregistrovali, môžu tak urobiť po kliknutí na zelené tlačidlo. Informácie z VŠ, o ktoré majú záujem, tak dostanú skôr ako ostatní.  

   Virtuálne dni otvorených dverí VŠ

   Mám záujem sa zaregistrovať a mať medzi prvými novinky z VŠ>> 

  • Vaša Európa, Váš názor!

   odbor školstva a športu ŽSK si Vás dovoľuje informovať o konaní 13. ročníka podujatia s názvom „Vaša Európa, Váš názor!“ („Your Europe Your Say!“), organizovaného Európskym hospodárskym a sociálnym výborom, ktoré sa uskutoční 31.3.  - 1.4. 2022. Event je určený pre stredoškolákov z členských a kandidátskych krajín Európskej únie, teda príležitosť zapojiť sa má aj Slovensko. Registrácia potrvá do 26. novembra tohto roku, pričom prihlásiť sa môže akákoľvek stredná škola. Po uzatvorení registrácie bude z každej krajiny náhodne vyžrebovaná iba jedna škola a tá následne vyberie svojich troch študentov a jedného pedagóga, ktorí sa zúčastnia podujatia.

   TÉMA

   Názov nášho nadchádzajúceho podujatia znie: „Pravda o klamstvách. Mládež vzdoruje dezinformáciám.“ Podujatie bude venované zlepšovaniu povedomia o výzvach spojených s dezinformáciami a zároveň umožní mladým ľuďom uvažovať o tom, ako rozvíjať svoje zručnosti a kritické myslenie v boji proti dezinformáciám.

   V prílohe je priložená pozvánka. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa podujatie bude konať dištančnou formou.

   Prihlášku a ďalšie informácie nájdete tu: https://www.eesc.europa.eu/en/agenda/our-events/events/your-europe-your-say-2022.

  • Celoslovenské virtuálne dni otvorených dverí VŠ a fakúlt prichádzajú...

   Počas minuloročných vysielaní podujatie navštívilo virtuálne DOD 17 380 študentov a ich rdičov, ktorí si spolu prezreli 175 984 vysielacích stránok vysokých škôl a fakúlt. Veríme, že toto podujatie opäť pomôže študentom pri výber vysokej školy.

   V minuloročnom vysielaní položili študenti vysokým školám viac ako 2000 otázok. Tieto otázky sme analyzovali a na základe výsledkov analýzy sme pripravili systém 5 tém, v rámci ktorých budú vysielať VŠ a fakulty.

   Takisto sme pozmenili formát vysielana s tým, že každé vysielanie bude prebiehať iba 2 dni (minulý rok to boli 4 dni). 

   Temíny a témy vysielaní:

   • 1.vysielanie: Čo sa u nás študuje a aké je uplatnenie (13-14.10.2021)
   • 2.vysielanie: Študentský život na našej VŠ (24-25.11.2021)
   • 3.vysielanie: Ako zvládnuť prvý semester (rady a odporúčania) (15-16.12.2021)
   • 4.vysielanie: Aké sú možnosti ubytovania pre prvákov (19-20.1.2021)
   • 5.vysielanie: Koľko ma bude stáť štúdium a študentský život (23-24.2.2021)

   V uvedených termínoch sa študenti môžu

   • pripojiť na stránky vysielania
   • pozrieť si prezentácie VŠ
   • naživo klásť otázky vysokým školám 

   Podujatie bude prebiehať na  stránke  www.virtualnydenotvorenychdveri.sk


   Chceli by sme Vás a Vašich študentov pozvať na prvé vysielanie, ktoré začína budúci týždeň v stredu a štvrtok (13-14.10.2021) od 8:00 - 13.00.

   Zaregistruj sa a

   • dostaneš pozvánku na celoslovenské Virtuálne dni otvorených dverí
   • získaš prístup k videu známej kariérnej poradkyni Zuzany Záhraníkovej Aká VŠ je pre mňa vhodná (videlo ho už viac ako 2000 končiacich študentov)
   • dostaneš prístup k checklistu z videa, aby si vedel/a správne postupovať a na nič si nezabudol/nezabudla.
  • Protikorupčná akadémia

   Protikorupčná akadémia je nový 3-mesačný bezplatný program pre mladých ľudí vo veku 17-28 rokov. Cieľom programu je odovzdať mladým ľuďom vedomosti a zručnosti, vďaka ktorým môžu byť aktívni v boji proti korupcii vo svojom meste či obci.

   Účastníci získajú know-how potrebný na protikorupčný boj, investigatívnu prácu, verejnú kontrolu, alebo vytváranie kreatívnych kampaní či osvetových podujatí.

   Počas celých troch mesiacov budú na akadémii participovať odborní garanti, ktorí sú zároveň partnermi programu: spravodajský portál Aktuality, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, advokátska kancelária AGM partners, Akadémia kritického myslenia, Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, reklamná agentúra Diorama.

   Akadémia svoje brány otvorí začiatkom októbra. Čas na zaslanie prihlášky je do 8.septembra. Z uchádzačov vyberieme 25 najlepších. Podrobnejšie info spolu s prihláškou nájdete na webe: https://komunita.zastavmekorupciu.sk/akademia/

  • Juvenes Translatores

   dávame Vám do pozornosti možnosť zapojiť Vašu školu do 15. ročníka prekladateľskej súťaže Juvenes Translatores určenej študentom stredných škôl, ktorí sa narodili v roku 2004. Organizátorom súťaže je Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad a jej cieľom je podporovať štúdium jazykov a inšpirovať mladých lingvistov. Téma tohto ročníka je „Vydajme sa na cestu smerom k (ekologickejšej) budúcnosti“. Súťaž sa zameria na názory študentov na budúcnosť EÚ (vrátane jej ekologického rozmeru) a na úlohu, ktorú preklad a výučba jazykov zohrávajú pri búraní bariér medzi ľuďmi a kultúrami. Každoročne sa do nej zapája okolo 3000 študentov z približne 700 stredných škôl v rámci Európskej únie. Zapojenie sa do tejto súťaže môže znamenať pre Vašu školu prestíž tak v národnom, ako aj v medzinárodnom meradle. V prípade záujmu je potrebné Vašu školu do súťaže zaregistrovať. Registrácia bude prebiehať od 2. 9. 2021 do 20. 10. 2021.

   Viac informácií nájdete na stránke https://ec.europa.eu/info/education/skills-and-qualifications/develop-your-skills/language-skills/juvenes-translatores_sk.

  •  Európsky dialóg s mládežou 

   (v minulosti známy pod názvom Štruktúrovaný dialóg).

   Nadväzujúc na Sprievodcu školským rokom 2020/2021 (2.4.10. Neformálne vzdelávanie) si Vás dovoľujeme požiadať o súčinnosť pri vypĺňaní online dotazníka Vašimi žiakmi a študentami.

   Cieľom Európskeho dialógu s mládežou je umožniť žiakom a študentom, aby sa vyjadrili k otázkam týkajúcim sa priestoru pre mladých a participácie mládeže. Dotazník je určený mladým ľuďom vo veku od 13 do 30 rokov a jeho vyplnenie trvá približne 8 minút. Dotazník je potrebné vyplniť do 15. 6. 2021 a je dostupný v 25 jazykoch vrátane slovenčiny, češtiny a maďarčiny (výber jazyka je možný v pravej časti pod „Languages“. Odkaz na dotazník: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EU-YOUTH-DIALOGUE-8TH-CYCLE

   Európsky dialóg s mládežou je nástroj na podporu aktívnej účasti mladých ľudí  na demokratickom živote. Mladí ľudia takto dostávajú príležitosť zapojiť sa do tvorby politiky, a to až na európskej úrovni. Ich názory slúžia ako podklad pre opatrenia, ktoré určujú postavenie mladých ľudí, ich vzdelanie a príležitosti v celej EÚ.

   Témou VIII. cyklu Európskeho dialógu s mládežou je Priestor a participácia pre všetkých. Názory mladých ľudí sa premietnu do odporúčaní Európskej komisie a Rady EÚ pre členské štáty a návrhov opatrení, ktoré by sa mali v týchto oblastiach  implementovať.

   Viac informácií o Európskom dialógu s mládežou nájdete na stránke https://eudialogsmladezou.sk/ alebo v tomto videu.

   • studium na Metropolitní univerzitě Praha

   • Vzhledem k současné složité situaci ve školství Vám nabízíme v online brožuře detailní informace o všech našich studijních programech v českém i anglickém jazyce, jejich předmětové skladbě i profilu absolventa.

    Studentům Vašich posledních ročníků rádi představíme Metropolitní univerzitu Praha také na online Dni otevřených dveří.

    Více informací naleznete na www.mup.cz, nebo na tel. 602 408 044 – Bc. Martina Kodetová, vedoucí studijního oddělení (martina.kodetova@mup.cz), 725 780 598 – Mgr. Stanislava Zahálková, spolupráce se SŠ (stanislava.zahalkova@mup.cz)

    Metropolitní univerzita Praha, o.p.s., Univerzitní středisko Hradec Králové

   • Virtuálne DOD VŠ a fakúlt (9-12.2): link na vysielanie

   • od 9.2.2021 sa pokračuje s vysielaním Virtuálneho dňa otvorených dverí VŠ a fakúlt v čase od 8.00 do 13.00.

    V tomto čase bude k dispozícii aj online chat naživo, aby študenti mohli klásť otázky zástupcom VŠ.

    VŠ a fakulty budú vysielať pre jednotlivé kraje od utorka do piatku, preto si stačí vybrať, z ktorého kraja je Vaša stredná škola a v daný deň sa pripojiť.

    Na februárové vysielanie máme pripravených aj niekoľko noviniek:

    • do vDOD sa pridali ďalšie nové fakulty a univerzity, spolu ich vysiela až 45  
    • pribudli nové videá viacerých fakúlt 
    • viaceré školy si aktualizovali informácie pre študentov

    Veríme, že aj toto vysielanie bude podobne úspešné ako decembrové a januárové vysielania a pomôže Vašim študentom pri výbere vysokej školy.

    Virtuálny deň otvorených dverí prebieha na stránke:

    Virtuálny deň otvorených dverí  

    www.virtualnydenotvorenychdveri.sk

   • Fakulta zdravotníctva Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne

   • Na Fakulte zdravotníctva Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Vedenie Fakulty zdravotníctva TnUAD v Trenčíne pozýva všetkých záujemcov  na Fakulte zdravotníctva TnUAD v Trenčíne, Študentská 2, Trenčín.

     

   • Staň sa hviezdou pre hviezdy – navrhni im logo!

   • Dávame do pozornosti možnosť zapojiť žiakov Vašej školy do grafickej súťaže:

    Staň sa hviezdou pre hviezdy – navrhni im logo!

    Súťaž je vhodná pre žiakov ZŠ, SŠ ale aj VŠ, vyhodnotenie najlepšieho návrhu bude

    samostatne pre každú kategóriu zvlášť. Najlepší návrh zo všetkých sa stane podkladom pre

    tvorbu loga pre elitných slovenských športovcov.

    Viac informácií nájdete na https://www.minedu.sk/stan-sa-hviezdou-pre-hviezdy-navrhni-im-logo/

   • JUNIOR INTERNET AMAVET – Tvoj odrazový mostík do online sveta

   • Prihlasovať projekty do súťažných kategórií môžu autori do 15. marca 2021 na www.juniorinternet.sk 

    Súťažné kategórie: JuniorWEB – webové stránky, JuniorDESIGN – digitálne grafické práce a digitálny dizajn, JuniorBLOG – blogy a vlogy, ale aj obsah na sociálnych sieťach (profil na Instagram-e alebo TikTok-u), JuniorAPP – mobilné aplikácie, JuniorLEARN – weby a aplikácie využiteľné vo vzdelávaní, JuniorTEXT – texty na vyhlásenú tému: Akú podobu by mala mať veda, ktorá bude hnacím motorom Slovenska i celej EÚ? 

     

   • štúdium na Slovenskej zdravotníckej univerzite - informácie

   • Z dôvodu zachovania všetkých bezpečnostných a epidemiologických opatrení  Slovenská zdravotnícka univerzita nebude v tomto akademickom roku organizovať Deň otvorených dverí.

    Preto by sme Vám našu univerzitu chceli predstaviť aspoň takouto cestou.

    Bližšie informácie o študijných programoch, podmienkach prijímacieho konania a aj predstavenia jednotlivých fakúlt (vrátane kontaktov na kompetentné osoby) sú dostupné na http://www.szu.sk/book


    Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave (SZU) má štyri fakulty:

    Fakultu ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií

    Lekársku fakultu

    Fakultu verejného zdravotníctva

    Fakultu zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici

    SZU poskytuje najširší diapazón vzdelávania v lekárskych a nelekárskych odboroch v Slovenskej republike.

    Podľa nezávislého medzinárodného ratingu  je na 7. mieste v hodnotení univerzít na Slovensku a na 3. mieste v uplatňovaní absolventov do praxe.

    • Vysoká škola?

    • Na www.portalvs.sk/sk/  získate informácie o:

     -  o prijímacom konaní na všetkých vysokých školách z jedného miesta,

     -  aktuality, z ktorých sa dozviete, čo zaujímavé sa uskutočnilo alebo ešte len uskutoční na vysokých školách    (https://www.portalvs.sk/sk/aktuality),

     -  kalendár podujatí, v ktorom nájdete, kedy sa na Vami vybraných vysokých školách konajú Dni otvorených dverí (https://www.portalvs.sk/sk/kalendar),

     -  centrálnu elektronickú prihlášku (www.prihlaskavs.sk), prostredníctvom ktorej si môže záujemca o vysokoškolské štúdium podať prihlášku na viacero vysokých škôl bez nutnosti ďalšej registrácie a niekoľkonásobného vypĺňania rovnakých údajov,

     -  poskytovanie veľkej podpory používateľov – poskytujeme pomoc telefonicky, e-mailom, chatom, osobne; pomôžeme vám vyhľadať informácie, kontakty; je pre vás pripravený aj chatbot, zoznámte sa s ním.

     viac na:https://www.portalvs.sk/sk/informacie-o-vysokych-skolach?from=menu1

      

   • Virtuálny deň otvorených dverí 12. - 15.1.2021

   •  www.virtualnydenotvorenychdveri.sk

    V dňoch 12.1 až 15.1. 2021

    Počas jedného dňa môžete spoznať desiatky vysokých škôl, prečítať si profily fakúlt, pozrieť si videá o univerzitách, dostať odpovede na časté otázky.

    So zástupcami univerzity alebo fakulty môžete komunikovať naživo, prostredníctvom interaktívneho chatu. Aký je postup: 

    1. vyberte si Váš kraj
    2. pozrite si zoznam vysokých škôl alebo fakúlt
    3. vyberte si tie, ktoré vás najviac zaujímajú
    4. po kliknutí na ktorékoľvek logo vysokej školy sa zaregistrujete a môžete si pozrieť všetky vysielania

    Vysielanie začína každý deň o 7.55. Do 13.00 sú VŠ a fakulty k dispozícií na "ŽIVÉ" odpovedanie na otázky študentov cez online chat. 

    Od 13.00 sa možnosť písania otázok cez chat uzavrie. Stále si budete môcť pozrieť videá a profily VŠ až do 24.00 hod

    Ak by ste mali ďalšie otázky, môžete ich poslať vysokým školám cez email, ktorý je uvedený vždy hore v profile danej školy.

   • Vysielanie Virtuálneho DOD VŠ a fakúlt začína tento utorok (8.12.) a končí v piatok (11.12.)

   • Vysielanie Virtuálnych DOD sú rozvrhnuté do 4 dní:

    • utorok 8.12. - vysielanie pre stredné školy z Prešovského a Žilinského kraja
    • streda 9.12. - vysielanie pre stredné školy z Košického a Banskobystrického kraja 
    • štvrtok 10.12. - vysielanie pre stredné školy z Trnavského a Nitrianskeho kraja
    • piatok 11.12. - vysielanie pre stredné školy z Bratislavského a Trenčianskeho kraja.

    Začína sa každý deň o 7:55 ráno a VŠ a fakulty odpovedajú na otázky študentov vždy do 13:00. 

    Postup pre študentov ako si pozrieť vysielanie univerzít a fakúlt: 

    1. kliknite na stránku: https://www.koncimskolu.sk/kamnavysoku/vdod
    2. vyberte si kraj, z ktorého je Vaša stredná škola 
    3. vyberte si VŠ alebo fakultu, ktorá Vás zaujíma 
    4. vypíšte krátky registračný formulár. Po uložení údajov už ste prihlásení a môžete začať pozerať video VŠ, prečítať si dôležité informácie a pýtať sa otázky. 
    5. Dĺžka sledovania videí je pre študentov naplánovaná na približne 45 min.  


    Ak sa chcú študenti zaregistrovať skôr, môžu tak urobiť. Vysielanie univerzít a fakúlt však začne až od utorka 7:55 ráno. 

    V prípade akýchkoľvek otázok nás, prosím, kontaktujte.

    Filip Bais

    Národné kariérne centrum

    Jazdecká 65, Trnava

   • ON-line ponuka IUVENTY na 3. adventný týždeň

   • Ponuka pre mladých – každý deň o 16:00 hod.

    Pondelok: Nástenka snov s H. Klepáčovou

    Chcete spoznať svoje túžby, ciele, zámery a sny? Vytvorte si NÁSTENKU SNOV a urýchlite ich realizáciu. Dnes budeme snívať o vzťahoch - ...o vysnívanom partnerovi/partnerke a jeho/jej vlastnostiach, o zážitkoch s rodinou, vzťahoch s priateľmi a čo je najdôležitejšie, so vzťahom so sebou samým...

     Utorok: Dolár, libra, rubeľ... euro s absolventkami Súkromného konzervatória v Martine

    Prvá epizóda nášho hereckého seriálu sa zameriava na vonkajšiu hereckú techniku - pohyb, hlas a reč. Snaží sa ponúknuť návod, ako pracovať s vlastným hlasom, ako ho trénovať a používať. Tiež približuje teóriu javiskovej reči a cvičenia, ktorými je možné artikuláciu a výslovnosť zlepšiť.

    Shareuj, lajkuj, cvič: HOME CHALLENGE s Michalom a Lenkou Zubríkovcami

    Dnešný tréning s Lenkou a Mišom bude zameraný na spevnenie vnútorného svalstva v oblasti brucha a krížov (core).

    Streda: Mladí reportéri pre životné prostredie

    Kto sú mladí reportéri a o čo sa snažia? Na akých témach pracujú? Ako funguje tento vzdelávací program? Ak chceš poznať odpovede - sleduj nás 09.12.2020 o 16:00 hod. Infošky z prevej ruky získaš od mladých reportérov pre životné prostredie: Mateja Majerského, Aďky Henčekovej a Márie Jánošíkovej. Tešíme sa na Teba!

    Stvrtok: Vyrob si vlastnú hand-made hračku z dreva s Otom Sokolovským

    Vyrob si jednoduchy nabytok podla svojich predstav. Jednoduchy návod : vyroba skrinky z drevotrieskovych dosiek (DTD) v domacich (bytovych) podmienkach pre aspon kusok zrucneho laika. (bez specialneho naradia!) - offline.

    Piatok: Zdravo a chutne s Luckou Randovou II

    Tekuté zdravie - priprav si s Luckou zázvorový shot, kurkumové latte a bylinkový výluh na podporu imunity

    Ponuka pre dospelych pracujucich s mladymi ludmi – kazdy den o 18:00 hod.

    Pondelok: Klimatické záhrady so Silviou Szabóovou z Ekocentra SOSNA

    Klimatické záhrady, čo to je? Ako ich vybudovať a aké obohatenie môžu priniesť do práce s mládežou?

     Utorok: Talk show s Michaelou Kertészovou

    Streda: Rešpektujúca komunikácia 2 s Martinom Kurucom

    O postojoch a nastavení našej mysle pri komunikácii s mladými.

    Stvrtok: Veria mladí v demokraciu? S Veronikou Fishbone Vlčkovou z Rady mladeze Slovenska

    Prezentácia výsledkov reprezentatívneho výskumu na Slovensku a v Čechách realizovaného v rámci projektu Erasmus + (Strategické partnerstvá).

    Piatok: Húževnatosť - prebuďte zvedavosť, rozpáľte vášeň a uvoľnite potenciál s Martinom Kurucom

    Ako podporiť u mladých vášeň a vytrvalosť pri sledovaní zmysluplného cieľa v živote.

     Odbor podpory práce s mládežou

    E-mail: dana.gavalierova@iuventa.sk

    fb: www.facebook.com/IuventaTN

    www.iuventa.sk

    www.facebook.com/iuventa 

   • Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

   • pozvánka na virtuálny Deň otvorených dverí, ktorý UPJŠ organizuje online na Facebooku 25. novembra 2020 o 10:00. Zúčastniť sa ho môžu Vaši študenti, stačí, ak sa prihlásia v podujatí na Facebooku (https://bit.ly/VirtualnyDOD_UPJS).

    viac na:DOD_UPJS_pozvanka_2020.pdf

   • IUVENTA

   • dovolujem si dat Vam do pozornosti online ponuku volnocasovych aktivit pre mladych, ktoru spustila IUEVNTA od minuleho tyzdna.

    Kazdy den o 16:00 hod. na facebooku Iuventy ide nazivo bud webinar, workshop, pripadne diskusia na rozne temy.

    Niektore temy su pripravene ako workshop a je potrebne sa na nich prihlasit, ine su koncipovane ako webinar a staci sa pripojit v danom case na facebook Iuventy a pocuvat, pripadne klas otazky cez chat.

    V tyzdni 9. - 13.11. sme si pripravili tieto temy:

    Pondelok: Vytvor svoju hladacku (pojde o predstavenie questingu)

    Hra je trochu podobná geocachingu, kombinuje turistiku, orientáciu v teréne a hľadanie pokladu. 

    Utorok: Zažni svoju hviezdu!

    Chcel/a by si sa viac prejaviť? Hľadáš svoju cestu? Ako si vyberáš, čomu venuješ svoju pozornosť? V utorok 10.novembra o 16.00 sa uskutoční prvé zo série online stretnutí, vedených umelkyňou a facilitátorkou Dominikou Belanskou, na ktorom sa navzájom podporíme v autentickom prejave, otvorenej komunikácii a inšpirujeme v tvorení. 

    Na workshop je potrebne sa prihlasit (nebude verejne na facebooku): https://bit.ly/3ejHxdF

     Streda: Arteterapia - workshop

    Stvrtok: Face2Waste: papier

    Vieš správne triediť odpad? Oplatí sa to vôbec riešiť? Sme na Slovensku v separovaní lepší ako naši susedia? V rámci druhej časti webinárového seriálu sa spolu pozrieme bližšie na papier. V čom sú papierové odpady špecifické? Aké mýty o nich kolujú? A aké chyby robia Slováci najčastejšie pri ich triedení? Robíš ich aj ty? Zisti 12.11. o 16:00.

    Piatok: V zdravom tele zdravý duch: Zacvič si s hokejovým trénerom

    Vedie: Dávid Kurej zo SZĽH.

    www.iuventa.sk

    www.facebook.com/iuventa 

   • Deň otvorených dverí Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici 23.-25.11.2020

   • Pozývame Vás na Deň otvorených dverí Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý sa tento rok uskutoční ONLINE.  V snahe nenarušiť Vašu dištančnú výučbu sme DOD na UMB nastavili na poobedňajšie hodiny. Termín konania DOD ONLINE je v dňoch 23.  – 25. novembra 2020. Je rozdelený do troch dní a dvoch blokov o 15:00h  a o 17:00 h.  Počas troch popoludní si študenti budú môcť vybrať konkrétnu fakultu UMB, ktorá ich zaujíma  a počas prenosu položiť otázky, na ktoré nedostali odpovede. Podrobné informácie o DOD na fakultách UMB nájdete na odkaze: https://www.umb.sk/studium/uchadzac/den-otvorenych-dveri-online.html

    Online verziu brožúr  nájdete na stránke: https://www.umb.sk/studium/uchadzac/studijne-programy/ponuka-studia-na-ar-2021-2022/   spolu s ďalšími informáciami pre uchádzačov o štúdium. 

    Link na pripojenie na ONLINE DOD a možnosť klásť otázky prostredníctvom www.slido.com a # fakulty

    23. 11. 2020 

    15:00 Filozofická fakulta UMB - FF UMB http://bit.ly/dod_ffumb   otázky cez www.slido.com  #dodffumb   

    17:00 Fakulta prírodných vied UMB - FPV UMB http://bit.ly/dod_fpvumb  otázky cez www.slido.com #dodfpvumb

    24. 11. 2020

    15:00 Právnická fakulta UMB - PrF UMB  http://bit.ly/dod_prfumb  otázky cez www.slido.com  #dodprfumb   

    17:00 Ekonomická fakulta UMB - EF UMB  http://bit.ly/dod_efumb otázky cez www.slido.com  #dodefumb

    25. 11. 2020 

    15:00 Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB - FPVaMV UMB  http://bit.ly/dod_fpvmv otázky cez www.slido.com  #DOD2020FPVMV   

    17:00 Pedagogická fakulta UMB - PF UMB http://bit.ly/dod_pfumb otázky cez www.slido.com  #DODPFUMB

    Ak niektorí z Vašich študentov ešte nemajú úplne jasno v tom, čo by chceli študovať, prípadne zvažujú niekoľko možností, odporúčame im krátky online test, ktorý pripravilo Kariérne centrum UMB. Test  Na aké povolanie sa hodíš?  trvá cca 10 minút a je vypracovaný podľa teórie RAISEC uznávaného psychológa prof. Johna L. Hollanda. Na základe výsledkov testovania môžu študenti zistiť svoj typ osobnosti, aké štúdium je pre nich  najvhodnejší a aké povolanie je pre nich ideálnou voľbou.

    Link na test:  https://bit.ly/3mJT7BD

    Informácie o programe ONLINE DOD budeme postupne zverejňovať a pridáme aj program jednotlivých fakúlt. Sme si vedomí, že online verzia plne nenahradí možnosť absolvovať klasické DOD a zažiť atmosféru na univerzite, prejsť si učebne či stretnúť študentov, ktorí sa rozhodli pre štúdium u nás, ale dúfame, že aspoň čiastočne „vtiahne“ Vašich študentov do vysokoškolského života a pomôže im v rozhodovaní, ktorým smerom sa uberať a čo ísť študovať.

    Všetky informácie zverejňujeme na univerzitnej web stránke www.umb.sk  a sociálnych sieťach: https://www.facebook.com/umb.bbsr/ a https://www.instagram.com/umb_bb/

   • Súťaž #VeganNa5Dni

   • Sme medzinárodná mládežnícka organizácia so sídlom v Partizánskom, ktorá podporuje medzinárodnú spoluprácu a komunikáciu na celom svete. Realizujeme vzdelávacie projekty zamerané na interkultúrne vzdelávanie, na jazyky a používanie moderných technológií. Za naše najúspešnejšie online projekty považujeme bezplatný portál EduSkills+ (https://eduskills.plus/sk), ktorý ma za cieľ ponúknuť učiteľom vzdelávacie stratégie pre kozmopolitné zapojenie, učenie rozmanitosti, filozofiu a tiež ponúka praktické aplikovanie týchto princípov v triedach. Taktiež organizujeme podujatia ako najväčší a zároveň jediný festival cudzích jazykov na Slovensku - LingvaFest’ (https://www.lingvafest.sk/sk/), ktorý sa konal posledné dva roky v Bratislave, a na ktorom sa vlani zúčastnilo viac ako 2000 ľudí. Tento rok sme pre pandémiu zorganizovali jeho online verziu LingvaKvíz (https://kviz.lingvafest.sk/), do ktorého sa zapojilo viac ako 3 800 účastníkov. 

    Radi by sme Vám a Vašim študentom dali do pozornosti súťaž s názvom #VeganNa5Dni (https://veganna5dni.ikso.net), ktorú organizuje naše OZ Edukácia@Internet (https://ikso.net/sk/). Jej cieľom je motivovať mladých ľudí, aby sa viac zaujímali o globálne témy a tiež poukázať na negatívny dopad produkcie a konzumácie mäsa a živočíšnych výrobkov na našu planétu a na zdravie ľudí. Súťaž sa bude konať na Instagrame a bude trvať v období od 1. 11. do 15. 11. 2020. Študenti budú mať možnosť hrať o zaujímavé knižné tituly s vegánskou tematikou.

    Pravidlá súťaže

    Súťaž symbolicky začne 1. novembra, ktorý je označený aj ako Svetový deň vegánov. Cieľom súťaže je motivovať ľudí, aby aspoň na 5 dní skúsili do svojho jedálnička zakomponovať jedlá, ktoré budú výlučne len na rastlinnej báze. Úlohou súťažiacich bude pridať na svoj Instagramový profil 5 fotiek rôznych vegánskych jedál, ktoré si buď sami pripravili alebo mali možnosť jesť. Každý deň môžu pridať na svoj Instagram iba jednu fotku. Nie je nutné zapojiť sa do súťaže priamo 1.11. ale svojich 5 fotiek je možné na Instagram pridať kedykoľvek v priebehu súťaže. Taktiež nie je nutné pridávať fotky 5 dní po sebe, ale môžu byť pridávané v priebehu súťaže kedykoľvek.

    Na konci súťaže budú súťažiaci zaradení do žrebovania o tri vegánske knihy, ktoré pre náš kvíz darovalo vydavateľstvo Espero. Aby boli súťažiaci zaradení do žrebovania, je potrebné splniť tieto 3 podmienky:

    1. sledovať Instagramový profil nášho občianskeho združenia Edukácia@Internet (ikso_punkto_net), keďže takto si budeme môcť overiť, kto každý je zapojený do tejto výzvy

    2. pridať ku každej fotke #veganna5dni a napísať suroviny, z ktorých jedlo pozostáva

    3. vyplniť dotazník, ktorý pošleme do súkromnej správy na Instagrame každému súťažiacemu po tom, čo pridá všetkých 5 fotiek

     

   • Gaudeamus on-line prednáškové dni

   • Radi by sme Vás a Vašich študentov pozvali na Gaudeamus on-line prednáškové dni, ktoré sme pripravili ako čiastočnú náhradu zrušených jesenných podujatí Gaudeamus. Prednáškové dni prebehnú v termínoch: 3., 4., 10. a 11. novembra 2020. Aktuálny program prednášok nájdete tu https://sk.gaudeamus.cz/e-roadshow.

     

    Prednášky budú podľa programu naživo vysielané na Youtube kanál a Facebookový profil "Gaudeamus – veletrh vzdělávání". Po skončení prednáškových dní budú na Youtube kanáli a www.gaudeamus-sk.sk k dispozícii záznamy prednášok pre neskoršie pozretie.

     

    Priame odkazy na profily:

     

    Pozvite na on-line prednášky aj Vaše študenty. Na prednáškach sa dozvedia aktuálne informácie k ponuke pomaturitného štúdia, podmienkach prijímacieho konania a mnoho ďalšieho

     

     

   • Súťaž pre študentov - Európske vzdelávacie mobility

   • V mene občianskeho združenia Európsky Dialóg:

    Mesiac október sa nesie v znamení európskej kampane Time to Move, ktorej cieľom je propagovať európske vzdelávacie programy Erasmus+ a Európsky zbor solidarity.

    V rámci tejto kampane sme sa rozhodli vyhlásiť súťaž, ktorej cieľom je rozšíriť informácie o týchto programoch medzi čo najviac mladých ľudí. Mnoho z nich totiž stále nevie aké možnosti im Európska únia ponúka, a to úplne bezplatne. Našim zámerom je, aby sa tí čo už boli/alebo by chceli ísť na podobnú mobilitu s nami podelili o svoju skúsenosť a natočili o tom krátke minútové video. Videá budú zverejnené na našich sociálnych sieťach, aby sa pozitívne informácie o mobilitách šírili a inšpirovali čo najviac mladých ľudí. Traja výhercovia získajú zaujímavé hodnotné ceny a možnosť vycestovať na nami ponúkanú mobilitu ak to neskôr pandémia dovolí.

    Kliknite na link:https://www.facebook.com/Europsky.Dialog/photos/a.137376519752711/1819602851530061

   • Aj Ty v IT Coding Club na tému "Tvorba webu bez programovania"

   • Občianske združenie Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012. V dobe, keď počet dievčat na IT fakultách vysokých škôl dlhodobo osciloval medzi 3% - 5% z celkového počtu študentov týchto škôl. Ich počet sa dal prakticky spočítať na prstoch jednej ruky. Často sme tiež počúvali informácie o chýbajúcich IT odborníkoch a samostatnou kapitolou boli (a stále sú) aj chýbajúce ženy v IT sektore. My sme sa rozhodli to zmeniť, a tak teraz čítate o projekte Aj Ty v IT. Vitajte u nás!

    Viac informácií  pre dievčatá: https://www.ajtyvit.sk/nove-podujatia/