• Výstava DOTYKY na školskom internáte

Od štvrtku 7. marca 2024 bola v priestoroch školského internátu inštalovaná výstava s názvom DOTYKY. Výstava stvárňuje portrétové fotografie klientov Centra sociálnych služieb SYNNÓMIA a canisterapeutického psa Ozzyho. Hlavní hrdinovia výstavy, zamestnanci centra a naši žiaci si vo štvrtok 21. marca navzájom spríjemnili poobedie besedou, ktorú viedla špeciálna pedagogička a canisterapeutka Nora Jagerová. Beseda sa niesla vo veľmi uvoľnenej a veselej atmosfére. Naši žiaci sa dozvedeli viac o živote a pocitoch ľudí so zdravotným znevýhodnením a o tom, ako terapeutické pôsobenie psa pozitívne vplýva na psychické, fyzické a emocionálne zdravie človeka. Ako vyjadrenie vďaky za prítomnosť a skvelý zážitok si žiačky internátu pripravili prekvapenie pre hostí v podobe upečených veľkonočných barančekov.

Celá táto skúsenosť sa pokorne dotýkala našich sŕdc, napomohla k búraniu sociálnych bariér a zanechala u žiakov množstvo pocitov a podnetov k rozhovorom, ktoré prebiehali po besede až do neskorých večerných hodín.

Športové popoludnie v Kysuckom Novom Meste

V utorok 19.3.2024 sa žiaci nášho školského internátu zúčastnili priateľského športového popoludnia v internáte Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste. Zápasili vo futbale a floorbale. Sily boli na oboch stranách vyrovnané, avšak vo futbale sa nám nepodarilo presadiť. Nasledoval floorbal, ktorý našich športovcov opäť potrápil. Po samostatných nájazdoch sme sa však dočkali víťazstva. Našim žiakom ďakujeme za reprezentáciu a taktiež ďakujeme aj hostiteľom, ktorí sa postarali o skvelý športový zážitok a občerstvenie.

Buddy program – rovesnícka podpora v školskom internáte

Buddy je výraz z anglického jazyka a znamená kamarát, parťák, kamoš. V tomto programe ide o dobrovoľný kamarátsky vzťah dvoch žiakov, z ktorých jeden je skúsenejší, dosahuje lepšie školské výsledky a druhý prekonáva rôzne komplikácie, prekážky, dosahuje slabšie školské výsledky alebo pochádza z cudziny. Buddy program funguje tak, že žiakovi je priradený buddy, ktorý svojho zverenca usmerňuje a napomáha mu k úspešnému zvládnutiu školských povinností. V našom internáte sme formou dotazníka oslovili 35 slabo prospievajúcich žiakov, z ktorých 11 mali záujem o doučovanie. Dvaja z nich sú ukrajinskej národnosti. Oslovených bolo aj 37 žiakov ktorí vynikajú v určitých predmetoch, prípadne je ich priemer do 1,5. Z nich 17 žiaci prejavili záujem stať sa buddy. Na základe predmetov, o ktoré bol záujem a predmetov, ktoré reálne mohli potencionálny buddy doučovať, bolo možné vytvoriť 8 dvojíc. Bezpečný a plynulý chod programu, ktorý je jeho dôležitou podmienkou, je zabezpečený pravidelnými individuálnymi a skupinovými stretnutiami so supervízormi – Mgr. Zuzanou Martinčekovou a Mgr. Dominikou Majerčíkovou. Ich účelom je sledovanie priebehu programu, hľadanie možných rizík a ich riešení a tiež zabezpečenie toho, aby sa žiaci v programe cítili príjemne, bezpečne a mali niekoho, na koho sa môžu v prípade potreby obrátiť. Veríme, že program bude úspešný a že sa ho v budúcnosti zúčastní viac žiakov.

Prednáška - Poruchy príjmu potravy

7.3. 2024 sa uskutočnila pre žiakov internátu prednáška so školskou psychologičkou Mgr. Erikou Kobyliakovou na tému: Poruchy príjmu potravy. Poruchy príjmu potravy majú rastúcu tendenciu. Čoraz viac sa objavujú u stále mladších ľudí. Prednáška slúžila na objasnenie príčin vzniku týchto porúch, ich symptómov, následkov a prevencie.

Vianočná večera v školskom internáte

19.12. 2023 sme si pripomenuli vianočné tradície a zvyky prostredníctvom spoločnej internátnej vianočnej večere. Úvodu večere sa zhostila naša pani zástupkyňa krásnym prejavom. Po nej nasledoval krátky kultúrny program, ktorí si pripravili naši žiaci. Zahrali a zaspievali vianočné koledy. Okrem skvelého jedla dopĺňala celkovú sviatočnú atmosféru výzdoba, chutné vianočné oplátky, koláčiky a vianočný punč. Všetky tieto dobroty si pripravili žiaci spolu so svojimi vychovávateľkami.

Táto skúsenosť zanechala v každom z nás príjemný pocit a radosť z blížiacich sa sviatkov.

Mikuláš v školskom internáte

Aj tento rok zavítal do nášho internátu Mikuláš so svojimi pomocníkmi. Za sprievodu hudby a spevu prešiel Mikuláš postupne všetky poschodia. Keďže všetci žiaci poslúchali vychovávateľov, boli odmenený balíčkom pochutín.

Žiaci sa na záver poďakovali Mikulášovi a zaspievali mu vianočné pesničky, prípadne zarecitovali básničky.

Halloween na internáte

Dňa 26.10. 2023, pár dní pred odchodom na jesenné prázdniny, sa na našom internáte uskutočnil Halloween. Žiaci mali možnosť ukázať svoju kreativitu v podobe masiek a vyrezaných tekvíc. Na úvod sa nám všetky masky predstavili a následne si porota vybrala 3 najlepšie. V podobnom duchu sa nieslo aj hodnotenie vyrezaných tekvíc. Po tomto hlavnom bode programu si mohli žiaci zatancovať a zabaviť sa na Halloweenskej párty.