• Základný kurz tejpovania

• Žiaci IV.B sa v mesiaci október zúčastnili kurzu, v ktorom sa naučili základné techniky tejpovania. Kurz sa konal pod záštitou masérskej školy Sumaško, v priestoroch našej školy. Účasťou na kurze si žiaci rozšírili svoje odborné kompetencie.

Gratulujeme všetkým k získaniu certifikátu, ktorý oprávňuje vykonávať tejpovacie techniky. V novembri sa tešíme na žiakov odboru masér zo IV.C.

PhDr. Katarína Holienková, Mgr. Zuzana Sýkorová

• Záložka do knihy spája slovenské školy

• Medzinárodný mesiac školských knižníc (International School Library Month) vyhlásil v roku 2008 James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, pri príležitosti 10. výročia Medzinárodného dňa školských knižníc.

Cieľom celoslovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou na vyhlásenú tému. Na splnenie témy sme mali mesiac. Naši žiaci preukázali svoj talent, fantáziu, tvorivosť a vytvorili záložky na tému Významné osobnosti slovenskej literatúry – Pavol Országh Hviezdoslav (100. výročie úmrtia) a Božena Slančíková-Timrava (70. výročie úmrtia). Sprievodným programom výroby záložiek boli aj rôzne aktivity: besedy o živote autorov, o ich  tvorbe, realizácia učebnej pomôcky a nástenky (Kaviareň pod hviezdami). Na hodinách SJL sme sa snažili vytvoriť atmosféru, ktorá žiakov nadchne pre čítanie kníh, podnieti diskusiu a  naštartuje estetické cítenie. Žiaci svoj záväzok voči neznámemu kamarátovi z partnerskej školy čestne splnili a vyrobili okolo 100 kusov záložiek (k tomuto peknému číslu prispela aj pani učiteľka Štiffelová so svojimi záložkami). Zo záložiek sme spravili aj výstavu vo vestibule školy.

Vďaka výmene záložiek sme nadviazali príjemnú a milú spoluprácu so Strednou zdravotníckou školou v Nitre, ktorá bola našou partnerskou školou. Vzájomne sme si vymenili príklady z praxe, spoznali život žiakov z iného kúta Slovenska a tešili sme sa z ich záložiek. Pevne veríme, že sa z tých našich tešili rovnako.

Mgr. Lucia Jantošová

• Kompresná terapia lymfedému

• Dňa 2.11.2021 sme mohli v našej škole privítať p. Mgr. Veroniku Bátovskú, ktorá žiakom IV.B pripravila prednášku zameranú na kompresnú liečbu lymfedému a využitie kompresívnych pomôcok v liečbe pacienta s lymfedémom. Žiaci mali možnosť si prakticky vyskúšať bandážovanie horných a dolných končatín pri požití rôznych typov materiálov.  O týždeň sa odborná prednáška uskutoční pre žiakov IV.C.

PhDr. Katarína Holienková

• Svetový deň výživy

• 16.októbra 2021 sme si pripomenuli Svetový deň výživy. Tento deň je jeden z medzinárodne uznávaných dní podľa Svetovej zdravotníckej organizácie a zapísal sa do dejín v roku 1979. Uznávajú ho vo viac ako 150 krajinách po celom svete, vrátane Slovenska. Výživa ovplyvňuje zdravotný stav od 40 do 80 %. Vyvážená výživa tvorí systém zodpovedajúci  odporúčaniam podľa najnovších vedeckých poznatkov. Je biologicky hodnotná a obsahuje vyvážený pomer bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok.

Témou tohtoročného Svetového dňa výživy bolo heslo: ,,Budúcnosť potravín je v našich rukách. “

V spolupráci so školskou jedálňou prebiehal od 18.10.2021 „Tematický týždeň zvýšenej konzumácie ovocia a zeleniny“. Pracovníci kuchyne SZŠ  pripravili chutné polievky- špenátovú, karfiolovú, zemiakovú, juhočeskú kulajdu. Z hlavných jedál sme si pochutnali na zeleninových lievancoch starej mamy, kuracom šaláte so zeleninou, cukete a šampiňónoch na paradajkách a v čerstvej  podobe nám nielen vitamíny a minerálne látky dodali  mrkvový šalát s ananásom, jablká, banány.

Ďakujeme.

viac nájdete na: svetovy_den_potravy2021.pdf​​​​​​​

• Európsky týždeň jazykov

• Včielky z II.E triedy sa zapojili do medzinárodnej súťaže spojenej s Európskym týždňom jazykov. Vybrali si jedno národné jedlo, recept preložili do angličtiny, následne jedlo uvarili, priložili fotodokumentáciu a výsledný produkt odoslali do súťaže.