Veľkonočné sviatky
Deň učiteľov
Sieťovanie SZŠ Žilina
- 4
Sieťovanie SZŠ Žilina - Význam predanalytickej fázy laboratórnych vyšetrení pre správnosť laboratórnych výsledkov v študijnom odbore zdravotnícky laborant a praktická sestra
Dňa 27.3. 2024 sa v spoločenskej miestnosti našej školy uskutočnila spoločná akcia praktických sestier a zdravotníckych laborantov na tému „Význam predanalytickej fázy laboratórnych vyšetrení pre správnosť laboratórnych výsledkov.
Na akcii participovali študenti zo IV.AA pod vedením Mgr. Pučkovicovej a študenti z III.D pod vedením Mgr. Koperovej a študenti zo IV. E. Žiaci si navzájom vymenili informácie a skúsenosti z odberov kapilárnej a venóznej krvi a ich spracovania. Medzi študentami prebiehala živá diskusia, z ktorej si naši žiaci odniesli nové poznatky. Ďakujem za spoluprácu Ing. Mgr. Mestickej a PhDr. Krňanovej.
Mgr. Koperová Valentová
Krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti
Dňa 26.3.2024 sa konal 46. ročník krajského kola Stredoškolskej odbornej činnosti na pôde Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste. Na úvod súťaže sa všetkým zúčastneným prihovoril riaditeľ školy Ing. Milan Válek a Ing. Erika Jurinová predstaviteľka žilinského samosprávneho kraja.
Našu školu reprezentovala žiačka 3.AA-odbor asistent výživy Ema Dobešová.Pri veľkej konkurencií žiakov z gymnázií a stredných zdravotníckych škôl v celom žilinskom kraji vybojovala krásne 3.miesto v odbore Zdravotníctvo a farmakológia.
Touto cestou Eme gratulujem a ďakujem za jej aktivitu a spoluprácu pri realizácií a prezentácií SOČ.
Koordinátorka SOČ J.Martišová
Prednáška z Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých v Žiline
- 2
Dňa 26. 3. 2024 absolvovali žiaci štvrtých ročníkov v odbore praktická sestra odbornú prednášku z Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých v Žiline. Žiakom boli poskytnuté odborné informácie o ochoreniach zraku, liečbe a následnej starostlivosti o pacienta/klienta so zrakovým postihnutím. Žiaci si mali možnosť vyskúšať techniky sprevádzania nevidiacich a slabozrakých pod odborným dohľadom a takisto mali možnosť oboznámiť sa a vyskúšať si kompenzačné pomôcky ako napr. bielu palicu, optiku, hodinky, elektroniku, mobil, ktoré využívajú ľudia v bežnom živote s týmto postihnutím.
PhDr. Vanková, Mgr. Lachmanová, PhDr. Tisoňová
Sieťovanie I.S odbor sanitár v SZŠ sv. Františka Assiského v Čadci
- 5
Dňa 21. marca 2024 prebehlo sieťovanie so Strednou zdravotníckou školou sv. Františka z Assisi v Čadci. Sieťovania sa zúčastnilo 9 žiakov I.S odbor sanitár.
Niečo málo z histórie školy:
Prvá riaditeľka ešte vtedy Dievčenskej odbornej školy Matky Terezy, Mgr. Sr. Maristela Klimová z kongregácie dcér sv. Františka z Assisi pozvala ďalšiu svoju kolegyňu zo Žiliny, pani Moniku Lichnerovú, aby na tejto škole vyučovala. Po roku predložila požiadavku, aby ju vymenovali za zástupkyňu riaditeľa školy. Po odchode Mgr. Sr. Maristely Klimovej v roku 1998 sa stala riaditeľkou Mgr. Monika Lichnerová a do roku 2001 viedla obe školy so svojimi zástupcami, Mgr.Máriou Jantákovou, Ing. Miroslavom Čmelíkom a Ing. Pavlom Vlčkom. Vzdelávanie sa začalo v študijnom obore sanitár, všeobecná sestra a neskôr zdravotnícky asistent.
Momentálne študijné obory sú v dennej forme praktická sestra, zubný asistent a v externej forme praktická sestra a sanitár.
V úvode nás s úsmevom privítala pani riaditeľka PhDr. Renáta Kasmanová. Uvítací rozhovor bol síce krátky ale veľmi príjemný. Po tomto rozhovore sme sa zoznámili s triednou učiteľkou sanitárov, PhDr. Ivanou Grigovou.
Spoločne s Mgr.Valériou Jarinkovičovou v kabinete diskutovali o vyučovacích metódach, priebehu praxe a vzájomne si vymenili možné zlepšenia, nápady, názory a skúsenosti.
V odbore sanitár aktuálne študuje 14 žiakov. Teoretické vyučovanie u nich prebieha vo štvrtok a odborná prax v piatok, v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca. Táto nemocnica je všeobecnou nemocnicou v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktorá poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť.
Sanitári praxujú na oddelení: LDCH, DOS, chirurgií, internom oddelení a zúčastňujú sa exkurzií na iných oddeleniach. Rovnako ako naši študenti si vedú portfólio. Na každý deň majú stanovenú tému a k nej vypracúvajú témy, z ktorých sú následné skúšaní a známkovaní.
Mali sme možnosť pozrieť sa do vypracovaných tém zo zdravovedy, ktoré používajú na štúdium.
Nasledovala krátka exkurzia školy, v ktorej boli prezentované hlavne učebne ošetrovateľských techník, kde vykonávajú sanitárske cvičenia.
Na záver by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať vedeniu školy, učiteľkám a tak isto aj žiakom za milé privítanie, predstavenie školy, čas a odovzdanie skúseností, a veríme, že sa táto spolupráca bude upevňovať a rozvíjať.
Mgr. Valéria Jarinkovičová
Výstava DOTYKY na školskom internáte
- 6
Od štvrtku 7. marca 2024 bola v priestoroch školského internátu inštalovaná výstava s názvom DOTYKY. Výstava stvárňuje portrétové fotografie klientov Centra sociálnych služieb SYNNÓMIA a canisterapeutického psa Ozzyho. Hlavní hrdinovia výstavy, zamestnanci centra a naši žiaci si vo štvrtok 21. marca navzájom spríjemnili poobedie besedou, ktorú viedla špeciálna pedagogička a canisterapeutka Nora Jagerová. Beseda sa niesla vo veľmi uvoľnenej a veselej atmosfére. Naši žiaci sa dozvedeli viac o živote a pocitoch ľudí so zdravotným znevýhodnením a o tom, ako terapeutické pôsobenie psa pozitívne vplýva na psychické, fyzické a emocionálne zdravie človeka. Ako vyjadrenie vďaky za prítomnosť a skvelý zážitok si žiačky internátu pripravili prekvapenie pre hostí v podobe upečených veľkonočných barančekov.
Celá táto skúsenosť sa pokorne dotýkala našich sŕdc, napomohla k búraniu sociálnych bariér a zanechala u žiakov množstvo pocitov a podnetov k rozhovorom, ktoré prebiehali po besede až do neskorých večerných hodín.
Reportáž z projektového dňa „Cesta k úspešnej komunikácii“
„Cesta k úspešnej komunikácii“ projektový deň
Komunikácia je téma, ktorá rezonuje v tomto školskom roku na našej škole naprieč všetkými ročníkmi a odbormi. Tému sme si vybrali ako strategickú. Zdravotnícky pracovník v každodennej činnosti využíva profesijnú komunikáciu a psychologicko-pedagogické pôsobenie, čo vyžaduje disponovať kvalitne osvojenými komunikačnými zručnosťami. A prečo práve projektové vyučovanie? Projektová metóda práce podnecuje kooperáciu, komunikáciu, rozvoj kritického myslenia, argumentáciu, prezentáciu vlastných názorov a aktívne počúvanie názorov iných. Tému komunikácie sme napĺňali prioritne tvorbou triednych a školských projektov. Pracovali sme s tematickými celkami medziľudské vzťahy, zvuková a lexikálna rovina jazyka, hovorový a umelecký štýl, komunikácia a jej formy, asertivita, nenásilná komunikácia, empatia, konflikt, neverbálna a verbálna komunikácia, komunikačné bariéry, tréning komunikačných zručností s hendikepovaným pacientom, osobami s narušenou komunikačnou schopnosťou.
Oblasti, ktoré nás projektovým dňom sprevádzali: asertívna, empatická komunikácia, komunikácia s nevidiacim, nepočujúcim a psychicky chorým pacientom, prezentačné zručnosti, odborná komunikácia v anglickom jazyku- dialógy u lekára, tvorba pozvánky, rečnícke vystúpenia- debata a diskusia, besedy. Súčasťou projektového dňa bol i nácvik posunkového jazyka v spolupráci s Krajským centrom nepočujúcich ANEPS Žilina.
Žiaci, ktorí absolvovali v priebehu roka triedne projekty sa podieľali ako experti na tvorbe a realizácii aktivít projektového dňa. Intenzívna interakcia a spoločné riešenie rozličných problémových situácií pri nadobúdaní nových poznatkov prebiehalo v rovine rovesníckeho učenia.
„Komunikácia je kľúčom k pochopeniu. Ak chceme porozumieť a byť pochopení, musíme sa naučiť počúvať a vyjadriť sa s úctou.“
Stephen R. Covey
Pilotný projektový deň sme úspešne zvládli. Vážení kolegovia, kolegyne a žiaci, ďakujem Vám všetkým za úsilie, ktoré si práca na triednych projektoch a organizácii projektového dňa vyžiadala.
S úctou, Katarína Holienková
Oznam o voľnom pracovnom mieste
Stredná zdravotnícka škola, Hlboká cesta 23, Žilina zverejňuje nasledovnú informáciu o voľnom pracovnom mieste:
Pracovné miesto: finančná účtovníčka
viac na: https://szshlbokaza.edupage.org/a/volne-pracovne-miesta
Exkurzia v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v BB
Slnečného 20. marca 2024 sme sa žiačky triedy 4. E odboru praktická sestra zúčastnili exkurzie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici.
Nebudeme Vám klamať, keď Vám povieme, že exkurzia nám okrem zážitkou, podstatných a nových informácií, dala i náhľad do duše našej i pracovníkov v nemocnici, ktorí sa s láskou starajú o detské životy. Pani námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť p. Mgr. Ľuba Pohorelá a vedúce sestry, nám poskytli prehliadku jednotlivých vynovených oddelení, prispôsobených pre detského pacienta. Porozprávali nám zaujímavosti a špecifiká z oblasti ich práce. Dozvedeli sme sa viac o detskom oddelení, oddelení detskej onkológie, detskej chirurgie, detskom urgentnom príjme, detskom oddelení anestézie a intenzívnej medicíny.
Anketa: Najlepší učiteľ
- 5
Dňa 20.3.2024 bola vyhodnotená anketa o najlešieho učiteľa školy na základe žiackeho hodnotenia.
Víťazom ankety sa stal MUDr. Martin Dobiaš. Na druhom mieste sa umiestnila Mgr. Michaela Kántorová a na treťom Mgr. Mária Ondreášová.
Ale ako aj napísali žiaci, veľké ĎAKUJEM však patrí všetkým učiteľom školy, ktorí im obetavo a s láskou odovzdávajú svoje vedomosti a skúsenosti.
Športové popoludnie v Kysuckom Novom Meste
V utorok 19.3.2024 sa žiaci nášho školského internátu zúčastnili priateľského športového popoludnia v internáte Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste. Zápasili vo futbale a floorbale. Sily boli na oboch stranách vyrovnané, avšak vo futbale sa nám nepodarilo presadiť. Nasledoval floorbal, ktorý našich športovcov opäť potrápil. Po samostatných nájazdoch sme sa však dočkali víťazstva. Našim žiakom ďakujeme za reprezentáciu a taktiež ďakujeme aj hostiteľom, ktorí sa postarali o skvelý športový zážitok a občerstvenie.
Štefan Ivan Šumichrast
O zaujímavý životný príbeh sa opäť prišiel s nami podeliť Štefan Ivan Šumichrast. Jeho snom bolo ísť na fakultu telesnej výchovy a športu, život ho zaviedol na cestu profesionálneho maséra pričom šport ostal jeho vášňou. V príjemnej atmosfére sa žiaci II.B odboru masér mohli inšpirovať rozprávaním známeho žilinského maséra. Nie len profesijná cesta, ale aj jeho osobnosť, z ktorej vyžaruje úcta a pokora je obohacujúca. Žiaci mali možnosť spoznať, ako plnohodnotne a naplňujúco je možné vykonávať povolanie maséra. Štefan Ivan Šumichrast poukázal na dôležitosť dobrej fyzickej kondície maséra, celoživotného vzdelávania a správnej diagnostiky.
Katarína Holienková
Nezabudli sme na strukoviny?
Vedeli ste, že za rok 2022 sme skonzumovali v prepočte len 1,8 kg strukovín na obyvateľa SR?
Strukoviny, ako sú fazuľa, cícer, šošovica a hrach, sú nielen tradičnou a chutnou súčasťou našej stravy, ale aj bohatým zdrojom výživných látok. Sú plné bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálnych látok ktoré prispievajú k dobrej kondícii a sú prevenciou pred vznikom rôznych chronických ochorení – rakovina hrubého čreva, kardiovaskulárne ochorenia, obezita....
Okrem toho majú strukoviny nízky glykemický index, čo znamená, že pomaly uvoľňujú energiu a udržiavajú glykémiu stabilnú. Ich všestrannosť umožňuje prípravu rôznych pokrmov - od polievok až po šaláty, hlavné chody, rôzne snacky, či koláče. Pravidelné konzumovanie strukovín môže mať pozitívny vplyv na zdravie srdca, tráviaci systém a môže pomôcť pri kontrole hmotnosti.
Vďaka svojim výživovým benefitom by strukoviny nemali chýbať v žiadnom vyváženom jedálnom lístku.
18. 3. 2024 si žiačky 2. AA odboru asistent výživy pripravili pre žiakov prvého ročníka prednášku o dôležitosti konzumácie strukovín s praktickými ukážkami, ako ich vieme šikovne a nenápadne zaradiť do jedálnička. Porozprávali svojim spolužiakom základné informácie o strukovinách, dôležitosti vlákniny a jednotlivých druhoch strukovín – sója, šošovica, hrach, cícer, fazuľa a dali tipy, ako zlepšiť ich stráviteľnosť.
Dievčatá si pripravili názorné ukážky ako netradične použiť cícer – pečený cícer s obľúbenými koreninami (napr. kurkuma a čierne korenie). Z aquafaby (vyšľahaná tekutina z konzervy cícera) – pripravili čokoládovú penu. Upiekli aj chutný koláč, kde bola tajnou ingredienciou fazuľa. 😊
Ing. Lucia Špiláková, žiačky 2. AA
Konzervatórium v Žiline, prednáška
V pondelok 18. 3. sme so žiačkami z III. B triedy: Anettou Vodárovou, Zuzanou Kuhejdovou a Soňou Tarčákovou uskutočili prednášku spojenú s cvičením na tému: „Škola chrbta.“ Prezentácia bola určená študentom Konzervatória v Žiline. Veríme, že sme budúcich hudobníkov naučili, ako majú správne sedieť, stáť a chrániť si chrbát počas bežných denných aktivít a pri hre na hudobné nástroje. Sadou cvikov sme ukázali ako predchádzať svalovej dysbalancii, prípadne už zmierniť vzniknuté bolesti chrbta.
Mgr. Zuzana Sinaková
odbor Sanitár v NÚDTaRCH, n.o. Dolný Smokovec
Exkurzia študentov SZŠ Žilina externého študijného odboru Sanitár v Národnom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o. (NÚDTaRCH, n.o.) Dolný Smokovec dňa 13.3.2024.
S históriou a poslaním ústavu študentov oboznámila Mgr. Zuzana Hrabovská, námestníčka pre ošetrovateľstvo. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva jednotlivých oddelení s výkladom vedúcich staničných sestier, ktoré informovali o pracovných činnostiach na oddelení.
Pôvodný názov zdravotníckeho zariadenia bol Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o. Dolný Smokovec, pomenovaný po slovenskom lekárovi Vavrovi Šrobárovi (1867-1950), ktorý bol tesne predtým ministrom s plnou mocou pre správu Slovenska a pričinil sa o získanie osady pre tento účel. S účinnosťou od 1.8.2017 sa zdravotnícke zariadenie premenovalo na NÚDTaRCH, n.o. Dolný Smokovec
NÚDTaRCH, n.o. je vysokošpecializovaný odborný ústav, ktorý poskytuje špecializovanú, ústavnú a ambulantnú liečebno-preventívnu starostlivosť a diferenciálnu diagnostiku najmä v oblasti detskej pneumoftizeológie, imunoalergológie a cystickej fibrózy.
V ústave sa liečia deti vo veku od 0 do 18 rokov, ktoré prichádzajú s rôznymi ochoreniami:
- nešpecifické ochorenia horných a dolných dýchacích ciest a pľúc – vrodené i získané
- alergické a imunologicky podmienené ochorenia dýchacích ciest a pľúc
- cystická fibróza a iné geneticky podmienené ochorenia s prejavmi na dýchacích cestách a pľúcach
- pľúcna a mimo pľúcna tuberkulóza.
Poslaním ústavu je zlepšovať zdravotný stav detských pacientov a zvyšovať kvalitu ich života. Pretože sa nachádza v nadmorskej výške cca 1 000 m. n.m., je základným predpokladom klimatoterapie.
Najčastejšie diagnózy, s ktorými je detský pacient hospitalizovaný v špecializovanom zdravotníckom zariadení sú:
- bronchiálna (priedušková) astma alergického i nealergického pôvodu
- obštrukčná a neobštrukčná bronchitída (zápal priedušiek)
- pneumónia (zápal pľúc)
- tuberkulóza (pľúcna i mimo pľúcna)
- laryngitída (zápal hrtana)
- tracheitída (zápal priedušnice)
- opakované infekcie horných dýchacích ciest
- alergická rinitída (alergická nádcha)
- atopická dermatitída (kožný ekzém)
- gastroezofageálny reflux (GER)
- cystická fibróza
- poruchy imunity
- iné ochorenia dýchacích ciest a pľúc.
Dieťa môže byť hospitalizované samotné alebo v sprievode rodiča. V zdravotníckom zariadení sú prevádzkované ambulancie (detská pneumoftizeologická, imunoalergologická, otorinolaryngologická a kožná).
Komplexnú diagnostiku v liečebnom ústave zabezpečujú oddelenia: funkčnej diagnostiky pľúc, laboratórnej diagnostiky, röntgenovej diagnostiky a endoskopické pracovisko.
Komplexnú liečebnú starostlivosť dopĺňa oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, ktoré sa ako jediné na Slovensku špecializuje na respiračnú fyzioterapiu u detí.
Respiračná fyzioterapia zahŕňa
* nácvik hygieny horných a dolných dýchacích ciest,
* zlepšenie priechodnosti dýchacích ciest,
* osvojenie si správnych dychových a pohybových stereotypov a návykov,
* odstraňovanie chybného držania tela a deformít na hrudníku,
* zníženie bronchiálnej obštrukcie.
Ústav poskytuje komplexnú liečebnú starostlivosť o detských pacientov, ktorá zahŕňa lekársku, ošetrovateľskú, rehabilitačnú a pedagogickú starostlivosť (súčasťou je materská a základná škola)
Detskí pacienti sú hospitalizovaní na 9 lôžkových oddeleniach s 285 lôžkami a jednotke intenzívnej starostlivosti, kde je 5 lôžok. Oddelenia sú členené na základe vekových skupín 0-19 rokov. Dve oddelenia sa nachádzajú v samostatnej budove v Hornom Smokovci. Tu sa liečia deti vo veku 0-6 rokov v sprievode rodiča alebo bez sprievodu. Oddelenie tuberkulózy, ktoré má k dispozícii 25 lôžok, je izolované od ostatných oddelení so samostatným vchodom a má svoj špeciálny režim. Taktiež pacient s cystickou fibrózou má k dispozícii samostatné ubytovanie a telocvičňu. Pre pacientov je k dispozícii 6 telocviční, inhalatória, sauna a bazén.
Všetci zamestnanci ústavu sú povinne očkovaný proti TBC a pravidelne sa kontroluje ich zdravotný stav. V ústave sú zamestnaní dvaja sanitári na oddeleniach a jeden sanitár v laboratóriu, sanitárske činnosti vykonávajú aj praktické sestry.
Pacienti prichádzajú do ústavu po doporučení lekára špecialistu. Po prijatí sa vyšetria a buď idú na lôžko alebo majú voľný pobyt. Pobyt na lôžku býva max 7 až 10 dní. Väčšina sa lieči ambulantne. K dispozícii v ústave je aj operačná sála.
Dobré meno ústavu robí aj osobitný prístup k detským pacientom. Ošetrovací personál ústavu hravým spôsobom učí deti s ochorením dýchacích ciest vykonávať základné zdravotné postupy, ktoré sú potrebné pre ich uzdravenie.
Rovesnícke učenie „Peer to peer“ v odbore asistent výživy
Učíme sa celý život, učíme sa navzájom. Dňa 14.3.2024 žiaci odboru asistent výživy interaktívne viedli edukatívnu tému „Formovanie zdravého životného štýlu v oblasti výživy“ pre žiakov 7.ročníka ZŠ Nábrežná v Mestskej knižnici v Kysuckom Novom Meste.
V jednotlivých stanovištiach sa siedmaci dozvedeli o zásadách správnej výživy, zostavili si vyváženú desiatu, získali informácie o vplyve vlákniny na črevný mikrobióm, či koľko cukru, kuchynskej soli sa nachádza v obľúbených potravinách, nápojoch. Asistenti výživy priblížili negatívny vplyv pitia energetických nápojov pre zdravie. Alarmujúci fakt je, že ich konzumujú v stále väčšej miere deti a mládež.
Zážitková forma výučby pozitívne motivuje nielen deti a adolescentov k udržateľnej racionalizácii životosprávy, ale je aj najprirodzenejšou prevenciou zdravotných problémov.
Čas venovaný deťom/mládeži nikdy nie je stratený
Ing. Martina Paučová, Ing. Lucia Špiláková, žiaci odboru ASV
Návšteva na škole
- 29
V dňoch 14.-15. marca 2024 prebieha na našej škole návšteva pedagogičky z Vyššej odbornej školy PRIGO Ostrava, kde pôsobí ako zástupkyňa riaditeľa a koordinátorka zdravotníckych odborov. Vyššia odborná škola PRIGO OSTRAVA je najväčšou vyššou odbornou školou v Českej republike. Poskytuje vzdelanie v pedagogických, právnych, ekonomických, veterinárnych a zdravotníckych odboroch so zameraním najmä na regulované povolania (diplomovaná detská sestra a diplomovaná všeobecná sestra).
Pre nášho hosťa sme pripravili bohatý program, vďaka ktorému má možnosť zažiť atmosféru vzdelávania sa budúcich zdravotníckych pracovníkov na našej škole, najmä praktických sestier.
Najskôr ju čaká prehliadka hlavných výučbových pracovísk odbornej klinickej praxe vo Fakultnej nemocnici Žilina, potom pozorovanie 3 našich učiteľov pri práci počas teoretickej výučby prvej pomoci, ošetrovateľských techník a anatómie a fyziológie. V piatok recipročne pokračuje výmena skúseností tromi otvorenými hodinami našej zahraničnej kolegyne so zameraním na rozvoj profesionálnych kompetencií prostredníctvom participatívneho pozorovania a výmeny osvedčených postupov a skúseností vo výchovno-vzdelávacom procese v medzinárodnom prostredí.
Na záver obidvoch pracovných dní sme pripravili neformálne stretnutia spojené s prezentáciou našej školy i regiónu, diskusiou a výmenou poznatkov, porovnaním školských systémov, učebných osnov, organizácie výchovno-vzdelávacieho procesu sumarizáciou odborných a didaktických zručností.
Táto inšpiratívna návšteva ponúka priestor odborným učiteľom na vzájomné zdieľanie a obohatenie sa o pedagogické skúseností v odbornom vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov a tiež vytvára možnosť na začatie vzájomnej spolupráce s partnerskou školou v rôznych budúcich aktivitách oboch škôl.
EXKURZIA V NÁRODNOM ENDOKRINOLOGICKOM A DIABETOLOGICKOM ÚSTAVE ĽUBOCHŃA
Dňa 07.03.2024 žiaci II.X triedy odbor praktická sestra absolvovali súbor prednášok zameraných na ochorenie diabetes mellitus. Prvá prednáška bola zameraná na výživu diabetika, ďalšia vola venovaná ochoreniu - etiológii, klinickému obrazu, komplikáciám a liečbe.
Zaujímavá prednáška bola o diabetes mellitus u detí. Mgr. Zuzana Antolová nás o. i. informovala o technických pomôckach, ktoré zlepšujú kvalitu života deťom, dospelým, ale aj rodičom detí. Prinášajú kontinuálny glukózový monitoring - glukózový senzor, ktorý odhaľuje opakované vzostupy alebo poklesy glykémie v určitom dennom čase a tak vedia lepšie nastaviť dieťa na liečbu inzulínom a sacharidové jednotky. Senzor má význam aj pri hodnotení účinku dlhšie učinkujúcich-bazálnych inzulínov. Veľkou výhodou je, že výsledky zo senzora sa môžu stiahnuť do počítača a následne elektronicky odkomunikovať s lekárom v diabetickom centre. Posledná prednáška bola venovaná starostlivosti o diabetickú nohu.
Mgr. Jarmila Psotová
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údaje