• Koniec školského roka 2021/22

     • Prajeme všetkým krásne prázdniny plné slnka, dobrej nálady a úžasných zážitkov strávených s priateľmi a rodinou. Dovidenia v septembri!

      kolektív SZŠ

     • Korunovácia kráľovnej na SZŠ Žilina

     • Veľká Británia už niekoľko mesiacov žije oslavami platinového jubilea – 70 rokov od nástupu kráľovnej Alžbety II. na trón a 70 rokov od jej korunovácie. K týmto oslavám sme sa pripojili aj my na SZŠ Žilina.

      V piatok 24.6.2022 sa učitelia a žiaci 1. a 2. ročníka stretli v spoločenskej miestnosti, aby sa stali súčasťou slávnostného zhromaždenia. S úvodnou fanfárou začal postupne vchádzať slávnostný sprievod – na čele herold, potom zástupcovia šľachty, biskupi, premiér, kráľovské insígnie (meč, prsteň, plášť, žezlo, jablko, koruna) a nakoniec kráľovná s družičkami a kráľovnou-matkou.

      Samotný ceremoniál v skrátenej forme kopíroval pôvodnú korunovačnú slávnosť – počuli sme upravené pôvodné texty a sprevádzali ho fragmenty hudby, ktorá znela vo Westminster Abbey v Londýne pred 70 rokmi.

      V predstavení účinkovali študenti 1.B spolu s triednou učiteľkou Zuzanou Bačíkovou a štyria študenti z 2.D. Úlohy kráľovnej sa zhostila Karolína Belianová z 1.B, úlohu biskupa stvárnil Marek Hanuliak z 2.D. Do slávnostného sprievodu sa pripojilo aj vedenie školy – pani riaditeľka a pani zástupkyňa ako jej kráľovská výsosť zo Žiliny a vojvodkyňa zo Žiliny a pán zástupca sa vžil do úlohy premiéra Winstona Churchilla.

      Na príprave podujatia sa podieľali vyučujúce anglického jazyka: scenár a réžia: Mgr. Martina Rybárová; pomocná réžia a kostýmy: Mgr. Zuzana Bačíková; rekvizity a technická podpora: Mgr. Mária Piecková – Orčíková; jazyková príprava: Mgr. Alena Vongrejová; moderátorka: Mgr. Katarína Števušková.

      V závere slávnosti kráľovná odmenila víťazov výtvarnej súťaže žiakov 1. a 2. ročníka o najkrajšiu pozvánku na korunováciu a najkrajšie blahoželanie k jubileu. 

      Vyhodnotenie súťaže k 70. výročiu nástupu Alžbety II. na trón.

      Pozvánka – 1. ročník

      1. miesto: Ema Dobešová I.AA
      2. miesto: Tomáš Brath I.AA
      3. miesto: Paula Dávidíková I.E, Patrícia Šupejová I.AB

      Blahoželanie – 2. ročník

      1. miesto: Bianka Sumegová II.A
      2. miesto: Adelka Štaffenová II.A
      3. miesto: Andrea Paulinyová II.A, Slávka Brnová a Daniela Košťálová II.D

      Víťazom blahoželáme a najlepšie práce sú poslané do Buckinghamského paláca v Londýne.

      Mgr. Mária Piecková Orčíková, Mgr. Martina Rybárová

     • „Volím, teda som!“

     • Počas mesiaca jún si žiaci prvých ročníkov vyskúšali volebný systém Slovenskej republiky v rámci projektu „Volím, teda som!“. Ich úlohou bola tvorba politických strán s určitým študentským zámerom, predvolebná a agitačná kampaň. Následne na to svoje stranícke projekty podrobili skúške počas simulovaných volieb v každej triede.

      Projekty a programy vzniknutých politických strán sme si mohli pozrieť v učebni 207.

      Mgr. Zuzana Bačíková

     • Amnesty International - Hovorme o súhlase

     • Dňa 10.6. 2022 sa uskutočnila prednáška pre žiakov II.E a I.B organizovaná Amnesty International s názvom Hovorme o súhlase. Žiaci diskutovali o porušovaní ľudských práv a spoločne hľadali témy a situácie, pri ktorých je nevyhnutný súhlas dotknutej osoby.

      Mgr. Zuzana Bačíková

     • Športovo-vedomostná súťaž "Župná Kalokagatia"

     • Dňa 24.6.2022 sa naši študenti zúčastnili 15.ročníka športovo-vedomostnej súťaže ,, Župná Kalokagatia´´

      Na 3km orientačnom behu bolo 7 stanovíšť s rôznymi disciplínami.

      Študentky z 3.C predvádzali zdravotnú prípravu - prvá pomoc

      Mgr. M. Remeková

     • English Day

     • Dňa 23.6. 2022 sa uskutočnil ENGLISH DAY, počas ktorého mali študenti 2.ročníka možnosť zúčastniť sa hodín literatúry, matematiky,  dejepisu a geografie v anglickom jazyku.

      Hodinu literatúry viedli Mgr. Zuzana Bačíková a Mgr. Alena Vongrejová. Náplňou hodiny bola spisovateľka Agatha Christie a súčasťou aktivít bolo vymyslieť príbeh, za ktorý boli ocenení študenti druhého ročníka Kristína Cingelová, Barbora Frolová, Nina Mrázová, Lucia Pastorková, Klaudia Súkeníková, Barbora Sýkorová a Tamara Taranová.

      Hodinu matematiky pripravili Mgr. Mária Piecková Orčíková a Mgr. Katarína Števušková. Obsahom hodiny boli matematické operácie v anglickom jazyku a práca s 2D a 3D priestorovými útvarmi.

      Hodinu dejepisu sprostredkovali Mgr. Martina Rybárová a PaedDr. Jana Šmatlavová. Témou bola história vynálezov.

      Hodinu geografie vyučovali Mgr. Janka Moravčíková a PaedDr. Alena Potočníková. Študenti pracovali s mapami a prezentáciou na tému Austrália.

      Všetci vyučujúci si pripravili netradičné aktivity, ktoré zaujali študentov.

      Vďaka patrí všetkým zúčastneným vyučujúcim aj aktívnym študentom. Špeciálnym hosťom na hodine literatúry bola Mgr. Kristína Králová, ktorá stvárnila úlohu Agathy Christie.

      PaedDr. Alena Potočníková

     • Finančná gramotnosť: Dôchodkový systém na Slovensku

     • Vo štvrtok 23.6.2022 sa žiaci 2. ročníka zúčastnili prednášok o dôchodkovom systéme na Slovensku, ktoré realizovala spoločnosť Allianz.

      V prednáške boli rozoberané podmienky vstupu do II. piliera, výhody sporenia v ňom, demografická krivka na Slovensku a vývoj dôchodkov momentálne a v budúcnosti. Žiaci mali možnosť pýtať sa otázky a diskutovať o téme dôchodkového poistenia.

      Ďakujem všetkým žiakom, ktorí sa zúčastnili prednášky a aktívne zapojili do diskusie.

      Mgr. Mária Piecková Orčíková

     • Ako sa rodí divadlo?

     • Žiaci druhých ročníkov nás v mesiaci jún 2022 všetkých milo prekvapili a s vervou sa pustili do nácviku a premiéry svojich divadelných predstavení v rámci projektu: Ako sa rodí divadlo?

      Zistili, že čas zohráva veľkú úlohu, rovnako zodpovednosť a spolupráca. Predbiehali sa, kto bude prvý v spoločenskej miestnosti na javisku, pretože chceli podať čo najlepší výkon. Všetko si pripravili od základu: od scenárov, kostýmov, rekvizít, cez pozvánky, plagáty a bulletiny. Prežívali zmes všetkých emócií, s ktorými sa museli popasovať. Podelili sa s nami o vážne i veselé predstavenia a predviedli kvalitné výkony.

      Ďakujeme všetkým za krásny kultúrny zážitok.

      Vyuč. SJL

     • Múzeum holokaustu v Seredi

     • Dňa 23.06. 2022 sa žiaci prvého ročníka zúčastnili exkurzie, počas ktorej navštívili Múzeum holokaustu v Seredi. Pedagogický dozor zabezpečili Mgr. L. Jantošová, Mgr. M. Kántorová, Mgr. M. Štiffelová, Mgr. Z. Palková, Mgr. Z. Želonkova a PaedDr. E. Vargová. Sme radi, že sme mohli po dvoch rokoch obnoviť tradíciu exkurzie, vďaka ktorej si žiaci rozširujú svoje poznatky z hodín dejepisu.

      Tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky a autentické miesto, ktoré sa viaže k tragickému obdobiu „riešenia židovskej otázky na Slovensku“ počas druhej svetovej vojny .V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

      Žiaci v múzeu absolvovali prednášku na tému Deti a holokaust a pozreli si expozície, ktoré mapujú riešenie židovskej otázky na našom území počas existencie Slovenského štátu. 

      Návšteva múzea nenechala nikoho z nás chladným k tragickým udalostiam histórie.  Je dôležité viesť mladých ľudí k budovaniu správneho hodnotového systému - a aj týmto spôsobom sa snažiť predchádzať tomu, aby sa tragédia, akou bol holokaust, už nikdy nezopakovala.

      PaedDr. Edita Vargová

     • Varíme jednoducho a chutne

     • Na hodinách Konverzácie v nemeckom jazyku žiaci prvého ročníka  pracovali na projekte: Varíme jednoducho a chutne, v rámci ktorého pripravovali vo dvojiciach alebo samostatne jednoduché jedlá pre svojich spolužiakov.  Úlohou šéfkuchárov bolo postarať sa nielen o naše žalúdky ale aj o rozširovanie vedomostí svojich hostí a to prípravou pracovných listov – receptov, ktoré žiaci vypracúvali počas prípravy jedál.

      Všetkým žiakom sa chcem srdečne poďakovať za zabezpečenie vlastných pracovných nástrojov , surovín a za výbornú a voňavú atmosféru na hodinách nemeckého jazyka.

      PaedDr. Edita Vargová

     • Nadčasovosť v kráse

     • História módy je pravdepodobne taká stará ako história odevu. Od okamihu, kedy človek objavil funkčnosť odevu pred chladom a vlhkom, nebolo ďaleko k momentu, kedy sa zamyslel nad jeho štylizačnou a estetickou funkciou. Móda je prostriedkom reči a komunikácie so svetom a vyjadrením názoru o svete a človeku samotnom. Žiaci prvých ročníkov si pre nás pripravili projektové vyučovanie z dejepisu: Nadčasovosť v kráse, ktoré sa uskutočnilo 20.6. 2022.

      Móda sa vyvíjala naprieč storočiami. Je vždy nová, originálna, niekedy šokujúca. Žiačky si v úvode vyskúšali úlohu modeliek a  pripravili si módnu prehliadku. Naše projektové vyučovanie bolo špecifikované na obdobie staroveku. Pozreli sme si, ako vyzeral bežný odev antického Rimana a Rimanky, outfity sme dotiahli k dokonalosti správne zvolenými doplnkami, účesom a make-upom. Naši šikovní žiaci vytvorili aj krásne repliky doplnkov staroveku.

      Mgr. Lucia Jantošová, Mgr. Magdaléna Štiffelová

     • Ponuka voľných pracovných miest

     • Stredná zdravotnícka škola, Hlboká cesta 23, Žilina zverejňuje nasledovnú informáciu o voľných pracovných miestach:

      1 miesto: učiteľ TEV

      3 miesta: učiteľ OŠE

      2 miesta: upratovačka škola

      2 miesta: vrátnik

      1 miesto: údržbár (4,5 hod.)

      7 miest: vychovávateľ

      1 miesto: nočný vychovávateľ

      1 miesto: pomocný vychovávateľ

      1 miesto: kuchárka v školskej jedálni

      1 miesto: pomocná sila v školskej jedálni

      viac informácií nájdete na: https://szshlbokaza.edupage.org/a/volne-pracovne-miesta

     • Majstrovstvá školy v plážovom volejbale

     • Dňa 15.6.2022 sa uskutočnili majstrovstvá školy v plážovom volejbale. Zúčastnilo sa ich 9 družstiev a to 4 v kategórií dievčatá a 5 v kategórií chlapci. V súťaži družstiev dievčat zvíťazilo družstvo 2.E a v súťaži družstiev chlapcov zvíťazilo družstvo 1.B. Všetkým zúčastneným ďakujeme za predvedené výkony a víťazom gratulujeme

      Mgr. M. Remeková, PaedDr. P. Bučka, PhD.

     • Jazykový kvet

     • Dňa 10. 06. 2022 sa uskutočnilo v Nitre celoslovenské kolo v prednese poézie, prózy a drámy v cudzom jazyku: Jazykový kvet 2022. Po víťazstve v okresnom a krajskom finále sa  žiačka 1. C triedy Michaela Lanková predstavila s vtipnou  básňou: „ Der Kuss“ – Bozk, ktorej prednes vyčaril úsmev na tvárach poroty i nejedného diváka. Predviedla výborný výkon a v konkurencii najlepších škôl z celého Slovenska získala  – 3.miesto.  

      Blahoželáme!!!

      PaedDr. Edita Vargová

     • súťaž "Zdravotník v akcii“

     • Dňa 10.6.2022 sa konala súťaž v prvej pomoci s názvom „Zdravotník v akcii“. Športovo -vedomostnú súťaž realizovala Stredná zdravotnícka škola Prešov. Celoslovenskej súťaže sa zúčastnilo 19 družstiev, naša škola sa umiestnila na 5. mieste.

      Súťaže sa zúčastnili žiačky 2.E triedy: Anna Sibilová, Barbora Hrabovská, Lucia Pastorková, Tatiana Briestenská. 

     • Prednáška na Súkromnej základnej škole

     • Dňa 8.6.2022 sme prezentovali nami pripravenú prednášku (študentky 3.E triedy, odbor praktická sestra) na tému reprodukčný systém ženy a muža. Pozvanie sme dostali zo Súkromnej základnej školy Oravská cesta Žilina. Prednášky sme realizovali v šiestackych a siedmackych triedach. Na záver prednášok bol priestor na otázky zo strany žiakov ako aj voľnú diskusiu.

      Žiaci boli rozdelení na skupinky dievčat, ktorým sa venovali študentky: A. Šidlová, P.Jančiová, A.Benková. Chlapčenskej skupine sa venovali dievčatá: T.Chlebinová, A. Ninisová a M. Fuljerová. Tento deň bol veľkým obohatením pre žiakov ako aj pre nás.
      Mgr.Katarína Slyšková