Projektové vyučovanie v roku 2023/2024
Projektové vyučovanie: Aj bez cukru môže byť život sladký
Projektové vyučovanie nás opäť sprevádzalo, žiaci spoločne hľadali súvislosti, riešili problémové úlohy, tvorili, pracovali v rovine žiak-žiak, preukázali skvelé schopnosti spolupráce, kreativity a problémového riešenia úloh. Pracovali s témou diabetes mellitus. Cukrovka je civilizačné ochorenie a zdravotnícky pracovník sa s ňou stretáva v každodennej praxi. V projektoch žiaci nazerali na diagnózu z rôznych uhlov, zaujímala ich dostupnosť zdravotnej starostlivosti, edukácia detského pacienta, súčasnosť-minulosť-budúcnosť liečby pacienta s diabetom, význam pohybovej aktivity, prvá pomoc pri nízkej a vysokej hladine cukru, možnosti laboratórnej diagnostiky, glykemický index potravín, sacharidové jednotky, diabetická výživová pyramída,... . Jednou zo zaujímavých aktivít projektového dňa bola prezentácia projektových prác žiakov, ktoré realizovali v predmetoch počas školského roka.
Ďakujem všetkým zúčastneným za úsilie, angažovanosť a výbornú prácu!
Katarína Holienková
47Projektové vyučovanie: Cesta k úspešnej komunikácii
Komunikácia je téma, ktorá rezonuje v tomto školskom roku na našej škole naprieč všetkými ročníkmi a odbormi. Tému sme si vybrali ako strategickú. Zdravotnícky pracovník v každodennej činnosti využíva profesijnú komunikáciu a psychologicko-pedagogické pôsobenie, čo vyžaduje disponovať kvalitne osvojenými komunikačnými zručnosťami. A prečo práve projektové vyučovanie? Projektová metóda práce podnecuje kooperáciu, komunikáciu, rozvoj kritického myslenia, argumentáciu, prezentáciu vlastných názorov a aktívne počúvanie názorov iných. Tému komunikácie sme napĺňali prioritne tvorbou triednych a školských projektov. Pracovali sme s tematickými celkami medziľudské vzťahy, zvuková a lexikálna rovina jazyka, hovorový a umelecký štýl, komunikácia a jej formy, asertivita, nenásilná komunikácia, empatia, konflikt, neverbálna a verbálna komunikácia, komunikačné bariéry, tréning komunikačných zručností s hendikepovaným pacientom, osobami s narušenou komunikačnou schopnosťou.
Oblasti, ktoré nás projektovým dňom sprevádzali: asertívna, empatická komunikácia, komunikácia s nevidiacim, nepočujúcim a psychicky chorým pacientom, prezentačné zručnosti, odborná komunikácia v anglickom jazyku- dialógy u lekára, tvorba pozvánky, rečnícke vystúpenia- debata a diskusia, besedy. Súčasťou projektového dňa bol i nácvik posunkového jazyka v spolupráci s Krajským centrom nepočujúcich ANEPS Žilina.
Žiaci, ktorí absolvovali v priebehu roka triedne projekty sa podieľali ako experti na tvorbe a realizácii aktivít projektového dňa. Intenzívna interakcia a spoločné riešenie rozličných problémových situácií pri nadobúdaní nových poznatkov prebiehalo v rovine rovesníckeho učenia.
„Komunikácia je kľúčom k pochopeniu. Ak chceme porozumieť a byť pochopení, musíme sa naučiť počúvať a vyjadriť sa s úctou.“
Stephen R. Covey
21Sieťovanie so SZŠ sv. Františka z Assisi v Čadci pokračuje
Dňa 15. apríla 2024 prebehlo ďalšie sieťovanie so Strednou zdravotníckou školou sv. Františka z Assisi v Čadci, ktoré pokračuje už úspešnou návštevou 9 žiakov I.S odbor sanitár so SZŠ Žilina zo dňa 21. marca 2024.
Tentokrát zavítali na SZŠ v Žiline pod vedením triednej učiteľky PhDr. Márie Kulijovskej ôsmi žiaci odboru praktická sestra zo SZŠ sv. Františka z Assisi v Čadci, ktorí sa zúčastnili praktickej prípravy sanitárskych zručností na hodinách I.S odboru sanitár.
Všetkých účastníkov na pracovnom stretnutí privítala Mgr. Valéria Jarinkovičová triedna učiteľka I.S odboru sanitár a PhDr. Katarína Holienková zástupkyňa riaditeľky školy pre projekty. Obe vyzdvihli dôležitosť takýchto stretnutí, ktoré napriek rôznym študijným zameraniam (sanitár a praktická sestra) majú spoločného menovateľa a to naučiť sa nielen spolupracovať a odovzdávať si navzájom svoje poznatky a postupy, ale aj zbližovať ľudí, ktorí chcú pomáhať. Sanitári v praktickej učebni prezentovali praktickým sestrám nielen prípravu pomôcok ale aj pracovné postupy pri starostlivosti o pacienta. Prakticky vykonali: výmenu posteľnej bielizne po odchode pacienta, úpravu postele bez pacienta a osobnú hygienickú starostlivosť o pacienta - holenie pacienta. Pri výkonoch si navzájom radili a prehodnocovali svoje pracovné postupy, prípadne ich doplnili komentárom a vlastnými skúsenosťami. Veľmi peknou prácou sa predstavili aj praktické sestry pri úkone hygienická starostlivosť o pacienta - umývanie vlasov. Obe skupiny I.S sanitár aj praktické sestry pracovali ako jeden tým, výkony boli prezentované na vysokej úrovni, pričom atmosféra bola uvoľnená a príjemná. Navzájom si zúčastnené strany vymenili nielen teoretické ale aj pracovné skúsenosti. Priestor sa našiel aj na osobné rozhovory a z oboch strán bolo cítiť, že stretnutie sa vydarilo, pretože prinieslo úžitok pre obe strany.
Na záver stretnutia Mgr. Valéria Jarinkovičová vykonala pre triednu učiteľku PhDr. Máriu Kulijovskú aj krátku exkurziu školy, v ktorej boli prezentované hlavne učebne ošetrovateľských techník. Sama PhDr. Mária Kulijovská priznala, že SZŠ v Žiline je jej alma mater a má k nej blízky vzťah.
Skutočnosť, že sieťovanie bolo úspešné svedčí návrh PhDr. Márie Kulijovskej realizovať ďalšie stretnutia aj na oddeleniach v nemocnici v Čadci, kde priamo „v teréne“ by sa realizoval hlavný cieľ stretnutí a to naučiť sa vzájomne si pomáhať, rešpektovať sa a spolupracovať, všetko pre skvalitnenie poskytovanej pomoci nemocným pacientom
Na záver zostáva poďakovať sa vedeniu školy, učiteľkám a tak isto aj zúčastneným žiakom za konštruktívny prístup, osobný prínos a vzájomné odovzdanie si skúseností, s nádejou, že táto spolupráca sa bude rozvíjať a pokračovať.
Mgr. Valéria Jarinkovičová
Sieťovanie SZŠ Žilina - Význam predanalytickej fázy laboratórnych vyšetrení pre správnosť laboratórnych výsledkov v študijnom odbore zdravotnícky laborant a praktická sestra
Dňa 27.3. 2024 sa v spoločenskej miestnosti našej školy uskutočnila spoločná akcia praktických sestier a zdravotníckych laborantov na tému „Význam predanalytickej fázy laboratórnych vyšetrení pre správnosť laboratórnych výsledkov.
Na akcii participovali študenti zo IV.AA pod vedením Mgr. Pučkovicovej a študenti z III.D pod vedením Mgr. Koperovej a študenti zo IV. E. Žiaci si navzájom vymenili informácie a skúsenosti z odberov kapilárnej a venóznej krvi a ich spracovania. Medzi študentami prebiehala živá diskusia, z ktorej si naši žiaci odniesli nové poznatky. Ďakujem za spoluprácu Ing. Mgr. Mestickej a PhDr. Krňanovej.
Mgr. Koperová Valentová
4Sieťovanie I.S odbor sanitár v SZŠ sv. Františka Assiského v Čadci
Dňa 21. marca 2024 prebehlo sieťovanie so Strednou zdravotníckou školou sv. Františka z Assisi v Čadci. Sieťovania sa zúčastnilo 9 žiakov I.S odbor sanitár.
Niečo málo z histórie školy:
Prvá riaditeľka ešte vtedy Dievčenskej odbornej školy Matky Terezy, Mgr. Sr. Maristela Klimová z kongregácie dcér sv. Františka z Assisi pozvala ďalšiu svoju kolegyňu zo Žiliny, pani Moniku Lichnerovú, aby na tejto škole vyučovala. Po roku predložila požiadavku, aby ju vymenovali za zástupkyňu riaditeľa školy. Po odchode Mgr. Sr. Maristely Klimovej v roku 1998 sa stala riaditeľkou Mgr. Monika Lichnerová a do roku 2001 viedla obe školy so svojimi zástupcami, Mgr.Máriou Jantákovou, Ing. Miroslavom Čmelíkom a Ing. Pavlom Vlčkom. Vzdelávanie sa začalo v študijnom obore sanitár, všeobecná sestra a neskôr zdravotnícky asistent.
Momentálne študijné obory sú v dennej forme praktická sestra, zubný asistent a v externej forme praktická sestra a sanitár.
V úvode nás s úsmevom privítala pani riaditeľka PhDr. Renáta Kasmanová. Uvítací rozhovor bol síce krátky ale veľmi príjemný. Po tomto rozhovore sme sa zoznámili s triednou učiteľkou sanitárov, PhDr. Ivanou Grigovou.
Spoločne s Mgr.Valériou Jarinkovičovou v kabinete diskutovali o vyučovacích metódach, priebehu praxe a vzájomne si vymenili možné zlepšenia, nápady, názory a skúsenosti.
V odbore sanitár aktuálne študuje 14 žiakov. Teoretické vyučovanie u nich prebieha vo štvrtok a odborná prax v piatok, v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca. Táto nemocnica je všeobecnou nemocnicou v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktorá poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť.
Sanitári praxujú na oddelení: LDCH, DOS, chirurgií, internom oddelení a zúčastňujú sa exkurzií na iných oddeleniach. Rovnako ako naši študenti si vedú portfólio. Na každý deň majú stanovenú tému a k nej vypracúvajú témy, z ktorých sú následné skúšaní a známkovaní.
Mali sme možnosť pozrieť sa do vypracovaných tém zo zdravovedy, ktoré používajú na štúdium.
Nasledovala krátka exkurzia školy, v ktorej boli prezentované hlavne učebne ošetrovateľských techník, kde vykonávajú sanitárske cvičenia.
Na záver by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať vedeniu školy, učiteľkám a tak isto aj žiakom za milé privítanie, predstavenie školy, čas a odovzdanie skúseností, a veríme, že sa táto spolupráca bude upevňovať a rozvíjať.
Mgr. Valéria Jarinkovičová
5Nezabudli sme na strukoviny? - rovesnícke učenie alebo žiaci- žiakom
Vedeli ste, že za rok 2022 sme skonzumovali v prepočte len 1,8 kg strukovín na obyvateľa SR?
Strukoviny, ako sú fazuľa, cícer, šošovica a hrach, sú nielen tradičnou a chutnou súčasťou našej stravy, ale aj bohatým zdrojom výživných látok. Sú plné bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálnych látok ktoré prispievajú k dobrej kondícii a sú prevenciou pred vznikom rôznych chronických ochorení – rakovina hrubého čreva, kardiovaskulárne ochorenia, obezita....
Okrem toho majú strukoviny nízky glykemický index, čo znamená, že pomaly uvoľňujú energiu a udržiavajú glykémiu stabilnú. Ich všestrannosť umožňuje prípravu rôznych pokrmov - od polievok až po šaláty, hlavné chody, rôzne snacky, či koláče. Pravidelné konzumovanie strukovín môže mať pozitívny vplyv na zdravie srdca, tráviaci systém a môže pomôcť pri kontrole hmotnosti.
Vďaka svojim výživovým benefitom by strukoviny nemali chýbať v žiadnom vyváženom jedálnom lístku.
18. 3. 2024 si žiačky 2. AA odboru asistent výživy pripravili pre žiakov prvého ročníka prednášku o dôležitosti konzumácie strukovín s praktickými ukážkami, ako ich vieme šikovne a nenápadne zaradiť do jedálnička. Porozprávali svojim spolužiakom základné informácie o strukovinách, dôležitosti vlákniny a jednotlivých druhoch strukovín – sója, šošovica, hrach, cícer, fazuľa a dali tipy, ako zlepšiť ich stráviteľnosť.
Dievčatá si pripravili názorné ukážky ako netradične použiť cícer – pečený cícer s obľúbenými koreninami (napr. kurkuma a čierne korenie). Z aquafaby (vyšľahaná tekutina z konzervy cícera) – pripravili čokoládovú penu. Upiekli aj chutný koláč, kde bola tajnou ingredienciou fazuľa. 😊
Ing. Lucia Špiláková, žiačky 2. AA
Rovesnícke učenie „Peer to peer“ v odbore asistent výživy
Učíme sa celý život, učíme sa navzájom. Dňa 14.3.2024 žiaci odboru asistent výživy interaktívne viedli edukatívnu tému „Formovanie zdravého životného štýlu v oblasti výživy“ pre žiakov 7.ročníka ZŠ Nábrežná v Mestskej knižnici v Kysuckom Novom Meste.
V jednotlivých stanovištiach sa siedmaci dozvedeli o zásadách správnej výživy, zostavili si vyváženú desiatu, získali informácie o vplyve vlákniny na črevný mikrobióm, či koľko cukru, kuchynskej soli sa nachádza v obľúbených potravinách, nápojoch. Asistenti výživy priblížili negatívny vplyv pitia energetických nápojov pre zdravie. Alarmujúci fakt je, že ich konzumujú v stále väčšej miere deti a mládež.
Zážitková forma výučby pozitívne motivuje nielen deti a adolescentov k udržateľnej racionalizácii životosprávy, ale je aj najprirodzenejšou prevenciou zdravotných problémov.
Čas venovaný deťom/mládeži nikdy nie je stratený
Medziodborová spolupráca
Dňa 26.1. 2024 si žiaci 3. AA v odbore Asistent výživy a 1.C PRS v odbore Praktická sestra pripravili interaktívnu projektovú hodinu. Žiačky 1.C PRS vysvetlili asistentom výživy čo je nasogastrická sonda, jej indikácie, kontraindikácie, pomôcky potrebné na podávanie stravy do nasogastrickej sondy a samotný postup, ktorý si potom mohli aj jednotlivo prakticky vyskúšať.
Odbor AV si pripravil prednášku na tému VÝŽIVA PRI OCHORENÍ DIABETES MELLITUS, kde vysvetlili základné princípy výživy pri tomto ochorení a pripravili aj rôzne aktivity na precvičenie a lepšie porozumenie problematike – glykemický semafor, nutričnú váhu, ukážky a porovnanie rôznych druhov sacharidových potravín a spoznávanie potravín s vysokým obsahom vlákniny. Bola to určite veľmi prínosná skúsenosť, ďakujeme za spoluprácu 🙂 .
Učiteľky odboru Asistent výživy Ing. Špiláková, Ing. Paučová a žiaci 3. AA.
Učiteľky odboru Praktická sestra Mgr. Janka Martišová, PhDr. Beáta Krňanová a žiačky 1.C PRS
1